Kolejny chiński samochód elektryczny, o którym w Europie na razie możemy tylko pomarzyć. FAW Group rozpoczyna masową produkcję Hongqi E-HS3, czyli kompaktowego crossovera (segment C-SUV), który skierowany jest do zamożnej klasy średniej. Auto pojawi się w sprzedaży w 2019 roku.

Chiny = więcej producentów niż w Polsce sprzedano samochodów elektrycznych

Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA), przez cały 2017 rok w Polsce zarejestrowano 439 samochodów elektrycznych. Tymczasem liczba producentów aut elektrycznych w Chinach wynosi niemal 500, a każda tego rodzaju inicjatywa może liczyć na co najmniej przychylność ze strony biznesu i rządu.

> Czyżby najtańszy samochód elektryczny na świecie? Oto ORA R1 z chińskiego Great Wall Motor

Nic dziwnego: gdyby liczba samochodów w Chinach przypadających na 1 000 mieszkańców odpowiadała tej ze Stanów Zjednoczonych, samo tylko Państwo Środka konsumowałoby więcej ropy naftowej niż wynosi cała jej światowa produkcja! Dlatego kolejni producenci spieszą się, by wprowadzić na rynek modele aut elektrycznych.

Hongqi E-HS3 to kompaktowy, elektryczny crossover o mocy 114 kW (155 KM). Nie jest znana ani pojemność baterii auta, ani jego zasięg, ale można się spodziewać, że będzie to co najmniej 40 kWh i 200+ kilometrów na jednym ładowaniu. Również wzorniczo auto prezentuje się interesująco: z przodu uwagę zwraca duży, chromowany grill oraz światła, w których pobrzmiewają nuty BMW. Na tyle z kolei uwagę zwraca poprzeczne czerwone światło pozycyjne, które ciągnie się przez całą szerokość samochodu (źródło).

Hongqi E-HS3 do sprzedaży trafi w 2019 roku. Konkurował będzie z modelami BYD Tang, Everus VE-1, Xpeng G3, Nio ES6 czy Audi Q2 e-tron. A wkróce również z Mazdą czy Toyotą.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 8 głosów Średnia: 4.5]