Chiński startup Xpeng Motors oficjalnie wprowadził na rynek „klon Tesli”, czyli model Xpeng G3. Cena samochodu rozpoczyna się od 227 800 yuanów, co stanowi równowartość niecałych 130 tysięcy złotych. Pierwsze samochody zostały przekazane nowym właścicielom podczas oficjalnej premiery auta.

Xpeng G3: dane techniczne, zasięg i wszystko, co wiemy

Xpeng G3 dostępny jest na razie wyłącznie na chińskim rynku i należy do klasy kompaktowych crossoverów (C-SUV), czyli na świecie konkurowałby bezpośrednio z Kia e-Niro / Niro EV. Maksymalna moc samochodu to 197 KM (145 kW), moment obrotowy 300 Nm, zasięg Xpeng G3 na baterii wynosi realnie około 236/245 kilometrów (351/365 km NEDC). Pojemność baterii to 47,6/47,1 kWh.

Co ciekawe: mimo długości 4,45 metra auto oferuje zaledwie 380 litrów bagażnika. Jest więc dłuższe niż e-Niro, a mimo to przewieziemy nim niewiele więcej bagaży niż w Konie Electric. Różnica bierze się prawdopodobnie z technologii produkcji baterii: e-Niro wykorzystuje gęstsze ogniwa z Korei Południowej, Xpeng natomiast bazuje na produktach z Chin.

> Pojemność bagażnika Kia e-Niro / Niro EV lepsza niż w Leafie, e-Golfie, Konie Electric i na poziomie Tesli Model S! [YouTube]

Samochód nazywany jest często „klonem Tesli”, ponieważ jego twórcy otwarcie deklarowali wykorzystanie patentów Tesli. Pod niektórymi względami (wnętrze) samochód rzeczywiście przypomina Teslę, ale ogólnie auto odbiega wyglądem od produktu z Ameryki. Nie wiadomo, czy Xpeng G3 kiedykolwiek trafi do Europy – Chiny otwarcie jednak deklarują, że chcą walczyć o cały świat. W tej chwili w Państwie Środka jest już kilkuset producentów samochodów elektrycznych.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 7 głosów Średnia: 4.4]