Greenway Infrastructure Poland – twórca sieci szybkich ładowarek w Polsce – podał ciekawe statystyki wykorzystania swoich urządzeń. Firma ma już ponad 800 użytkowników, najpopularniejsze samochody to Tesla Model S, Nissan Leaf i BMW i3.

Ile jest elektryków w Polsce (2017)?

Zgodnie z informacjami podanymi przez Greenway, firma ma 800 użytkowników, a statystyki pokazują, że na koniec 2017 roku w Polsce będzie zarejestrowanych 1 500-1 600 samochodów elektrycznych. W roku 2018 ta liczba ma wzrosnąć do 3-4 tysięcy pojazdów.

Najpopularniejsze samochody ładujące się na stacjach Greenway to Tesla S, Nissan Leaf i BMW i3. Każdego tygodnia rejestruje się około 40 nowych użytkowników, większość (73 procent) to osoby fizyczne, a nie firmy, które samochód elektryczny wykorzystują od mniej więcej roku.

> WARSZAWA. Budżet Partycypacyjny 2018/2019. Dołącz do nas, zgłoś parking + ładowarkę!

Jak są obciążone ładowarki Greenway?

Każda z ładowarek obłożona jest średnio przez 15 procent czasu, czyli pracuje przez 3 godziny i 10 minut. Najpopularniejsze w Polsce stacje ładowania to ta w warszawskiej Galerii Mokotów (60 procent), pozostałe stacje w Warszawie oraz stacja w krakowskiej Galerii Bronowice.

> Co z akcyzą na samochody elektryczne? Zostanie zniesiona w 2018 roku? [projekt ustawy]

Ponad 80 procent sesji ładowania odbywa się między godzinami 9 a 21. Szczyt następuje między 11 a 15. Oznacza to, że godziny największego obciążenia ładowarek nie do końca korelują z godzinami największej liczby odwiedzających w centrach handlowych – te ostatnie oblężenie przeżywają głównie wieczorami:

Największe obciążenie ładowarek Greenway (niebieski prostokąt) rozmija się z czasem największego obciążenia centrum handlowego (wieczór)

Jak i ile ładują się samochody elektryczne?

Aż 72 procent wszystkich ładowań odbywa się z użyciem złącza CHAdeMO, z którego korzystają Leafy i Tesle (przez przejściówkę). Znacznie mniejsze jest obłożenie złącza CCS, bo wynosi zaledwie 14 procent. Podobnie wypada wtyczka Typ 2 (14 procent).

Średni czas podłączenia samochodu do ładowarki wynosi od 40 do 50 minut w CCS i CHAdeMO oraz 78 minut przy ładowaniu prądem przemiennym (AC).

> Jakie gniazdka mają samochody elektryczne? Jakie są typy wtyczek w autach elektrycznych? [OBJAŚNIAMY]

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

Jakie są najbezpieczniejsze samochody na świecie? Zalajkuj i sprawdź:

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 7 głosów Średnia: 4.6]