Czy w 2018 roku zniknie akcyza na samochody elektryczne? Czy pojawią się jeszcze jakieś dopłaty do samochodów elektrycznych? Czy Ustawa o elektromobilności wprowadzi inne zmiany w zakresie dopłat do lub zwolnień samochodów elektrycznych z opłat? Oto odpowiedź na podstawie najnowszego projektu Ustawy.

Akcyza na samochody elektryczne 2018

Zgodnie z najnowszym, pochodzącym z grudnia 2017 roku projektem Ustawy o elektromobilności, w momencie wejścia w życie ustawy znika akcyza na samochody elektryczne oraz napędzane ogniwami wodorowymi (artykuł 58). W tej sprawie konieczne jest zaświadczenie od właściwego naczelnika urzędu skarbowego, które wydaje się na podstawie dokumentacji pojazdu. Bez zaświadczenia samochód obłożony jest normalną, najniższą stawką akcyzy (3,1 procent).

Co ciekawe, do 1 stycznia 2021 roku znika również akcyza na samochody hybrydowe. Z jednym wszak zastrzeżeniem: mogą to być wyłącznie samochody hybrydowe ładowane z gniazdka, czyli hybrydy plug-in (artykuł 2, punkt 13).

Również w tym przypadku konieczne jest zaświadczenie od właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

> Od kiedy zniesiona akcyza na elektryki? [FORUM]

Dopłaty do samochodów elektrycznych 2018, zniesiony VAT?

A co z innymi dopłatami do samochodów elektrycznych lub zniesionym podatkiem VAT na auta na prąd? W tym konkretnym przypadku odpowiedź jest jasna: Ustawa o elektromobilności nie podejmuje tematu. To oznacza, że wszystko zostaje po staremu (brak dopłat, jest VAT), czyli jest w gestii innych ministerstw.

Ustawa o elektromobilności będzie dyskutowana na posiedzeniu rządu 28 grudnia. To oznacza, że może wejść w życie najwcześniej w styczniu 2018 roku – ale już nie 1 stycznia, ponieważ do końca roku nie odbywa się żadne posiedzenie Sejmu, na którym mogłoby się odbyć głosowanie.

> Mercedes EQS. Elektryczna S-klasa Mercedesa od 2020 roku? [Auto Bild]

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

Jakie samochody elektryczne mają największe zasięgi?

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 25 głosów Średnia: 4.5]