Ludzie nie kupują samochodów elektrycznych, bo nie ma ładowarek. Samorządy nie stawiają ładowarek, bo ludzie nie mają samochodów elektrycznych. Błędne koło się zamyka…

A gdyby tak to zmienić? Już DZIŚ możemy zagłosować w Budżecie Partycypacyjnym dla Warszawy 2019, żeby 1) wygospodarować nowe miejsca parkingowe i 2) postawić przy nich ładowarki!

Warszawa: budżet partycypacyjny 2019 (2018/2019)

Każdy, ale to każdy mieszkaniec Warszawy może zgłosić swój pomysł na zagospodarowanie środków budżetu partycypacyjnego – wystarczy zostawić swoje zgłoszenie do 22 stycznia 2018 roku.

> Masz hotel lub restaurację? Ładowarka to WIĘKSZY ZYSK

Dlaczego warto pomyśleć o miejscach parkingowych z ładowarkami?

Nasz pomysł to Nowe miejsca parkingowe z wolnymi (i tanimi) ładowarkami samochodów elektrycznych. Dzięki nim:

 1. Będziemy mieli nowe miejsca parkingowe.
 2. Będziemy mieli ładowarki tam, gdzie zechcemy – a nie tam, gdzie dzielnicom najwygodniej będzie je postawić.
 3. Pomożemy samorządom w wydawaniu pieniędzy, bowiem Ustawa o elektromobilności nakłada na nie OBOWIĄZEK uruchamiania punktów ładowania.
 4. Nie przepalimy pieniędzy, ponieważ wykorzystamy kable, które są już doprowadzone do lamp.
 5. Na osiedlach przestaniemy się bać zakupu samochodu elektrycznego, ponieważ punkty ładowania będą na nas czekały!

Samochody elektryczne są ciche, są szybkie, są niezwykle oszczędne. Ich jedynym minusem jest wyższa cena – ale i to się stopniowo zmienia. Możesz to sprawdzić tutaj:

> Jak przeliczać kilowatogodziny (kWh) energii w samochodzie elektrycznym na litry paliwa?

Oraz tutaj, gdzie porównujemy koszty eksploatacji samochodu elektrycznego i spalinowego:

> Samochód elektryczny vs spalinowy – BADANIE opłacalności [OBLICZENIA]

Pomysł zaczyna mi się podobać, jakie warunki muszę spełnić?

To banalnie proste. Aby zgłosić swoją propozycję do budżetu partycypacyjnego, wystarczy być osobą pełnoletnią zameldowaną w Warszawie.

Super, w takim razie CHCĘ parking z ładowarką!

Doskonale! W tej sytuacji zacznij od wykonania kilku prostych kroków:

 1. Usiądź na chwilę i się zastanów: czy jest w okolicy zarośnięty krzakami nieużytek? A może nieutwardzony plac, który kierowcy wykorzystują jako miejsce parkingowe? Albo zachwaszczona łączka gdzieś na zakręcie? Na pewno kojarzysz takie miejsce, między blokami jest ich mnóstwo – my znaleźliśmy coś takiego na Osiedlu Ostrobramska. IDEAŁ!
 2. Sprawdź to miejsce na mapie Warszawy (zakładka: Własność), żeby upewnić się, kto jest właścicielem tej przestrzeni.

I to właściwie wszystko. Jeśli przestrzeń nie należy do miasta, musimy szukać dalej. Jeżeli natomiast należy do miasta, możesz wybrać Drogę nr 1 lub Drogę nr 2.

Jak zgłosić projekt? Droga nr 1: z pomocą redakcji

Jeśli jesteś osobą zapracowaną, zgłosimy za Ciebie miejsce do utwardzenia i postawienia ładowarki. Tak, tak! Zrobimy to w ramach wolontariatu, bo wierzymy, że samochody elektryczne zmieniają świat na lepsze (i uniezależniają Polskę od rosyjskiej ropy naftowej, co też jest ważne).

Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz, a redakcja www.elektrowoz.pl – SAMOCHODY ELEKTRYCZNE zajmie się całą resztą, Tobie dziękując tylko za wskazanie miejsca:

Jak zgłosić projekt? Droga nr 2: samodzielnie

Jeśli natomiast chcesz samodzielnie zbierać podpisy, musisz wykonać następujące kroki:

 1. Pobierz poniższy formularz, wydrukuj go i zbierz co najmniej 30 podpisów pod projektem, z czego 15 musi pochodzić od osób, które mieszkają na danym obszarze. Będą musieli podpisać się imieniem, nazwiskiem i adresem, dlatego Twoja propozycja musi wzbudzać zaufanie!
 2. Załóż konto na platformie Budżet Partycypacyjny 2018 TUTAJ.
 3. Wypełnij zgłoszenie.
 4. GOTOWE!

Jak wypełnić formularz zgłoszeniowy w budżecie partycypacyjnym?

Jeśli potrzebujesz pomocy, możesz skorzystać z pomocy dzielnicowych koordynatorów. Możesz też wykorzystać sugestie, które zgromadziliśmy poniżej. Kolejne nagłówki odpowiadają polom formularza Urzędu Miasta Warszawy:

Nazwa projektu

W polu Nazwa projektu wpisz Nowe miejsca parkingowe z tanimi ładowarkami samochodów elektrycznych na ulicy ___

Skrócony opis projektu

W polu Skrócony opis projektu najlepiej będzie opisać dokładnie, o co nam chodzi. Nasza sugestia to: Ochrona środowiska i promocja elektromobilności przez wygospodarowanie części przestrzeni na nowe miejsca parkingowe, przy których postawione zostaną tanie słupki ładowania samochodów elektrycznych. Słupki zasilane będą z istniejącej infrastruktury elektroenergetycznej (przewody prowadzące do lamp), więc nie wymagają drogich inwestycji.

Dzielnica

Tutaj wybierasz swoją dzielnicę.

Lokalizacja projektu – ulica i numer lub rejon ulic

Tutaj wybierasz lub wskazujesz miejsce, które rzuciło ci się w oczy jako optymalne. Na zdjęciu powyżej było takie, które wpadło nam w oko: rozjeżdżony plac, który od biedy służy jako lokalny parking dla mieszkańców Osiedla Ostrobramska. Znajdziesz go tutaj.

A co z kosztami? Co z pozostałymi polami?

Pracujemy właśnie z partnerami nad oszacowaniem tych kosztów. Jeśli masz już konkretne miejsce, napisz do nas, a my pomożemy Ci z obliczeniami.

/ciąg dalszy nastąpi/

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

Zasięgi samochodów elektrycznych

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 5]