Jak przeliczyć zużycie energii w samochodzie elektrycznym na spalanie? Ile energii zużywają samochody elektryczne? Jak wygląda pojemność baterii w elektrykach na tle pojemności zbiorników paliwa? Odpowiedzmy na te pytania.

Niewielki samochód: 5 litrów benzyny = 15 kWh energii

Znak równości oznacza, że samochód spalający 5 litrów benzyny na 100 kilometrów potrzebowałby około 15 kilowatogodzin energii na tym samym dystansie. To dane przybliżone, szacunkowe, które powinny ułatwić przeliczanie spalania na zużycie energii oraz przeliczanie pojemności baterii na zbiorniki paliwa.

Jeśli lubimy jeździć szybciej albo samochód jest większy, należy przyjąć, że każde 7,5 litra spalonej benzyny odpowiadałoby zużytym około 20 kilowatogodzinom energii. Potwierdza to test Tesla Model 3, który przeprowadził portal Motor Trend.

Współczesny elektryk = odpowiednik auta spalinowego ze zbiornikiem 7-15 litrów

Co to oznacza w pojedynku zbiornik paliwa vs bateria? Otóż współczesne samochody elektryczne mają taką pojemność baterii, jaka odpowiada zbiornikowi paliwa o pojemności od 7 do około 15 litrów (zasięg 120-250 kilometrów).

Na tle tego zestawienia wyróżnia się Opel Ampera E oraz wszystkie Tesle, które mają od około 25 litrów „pojemności zbiornika paliwa”.

> Ukryta niespodzianka / easter egg w nowej aktualizacji Tesli: św. Mikołaj sunący na saniach [WIDEO]

Ile kosztuje przejechanie 100 kilometrów? 1:3 na korzyść elektryka

Przy przeliczaniu kosztów nie jest już tak łatwo, ponieważ trudno tutaj o okrągłe liczby. Jedna kilowatogodzina energii kosztuje co najwyżej 60 groszy, podczas gdy litr paliwa to koszt rzędu 4,7 złotego. A zatem przejechanie 100 kilometrów elektrykiem kosztuje około 9 złotych – przy założeniu, że ładujemy się tylko w domu, w najdroższej możliwej taryfie – podczas gdy przejechanie 100 kilometrów samochodem spalinowym to koszt rzędu co najmniej 24 złotych.

Od biedy można przyjąć, że koszty wynoszą mniej więcej 1:3 na korzyść samochodu elektrycznego.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

Jak walczyć ze spalinówkami blokującymi ładowarki

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 12 głosów Średnia: 4.1]