Motor Trend przeprowadził i opublikował pierwszy rzetelny test Tesla Model 3. Według autorów artykułu, samochód prowadzi się jak Porsche i może być znacznie lepszym nabytkiem niż BMW 330i.

Test Tesla Model 3: szybka jak błyskawica, lepsza niż BMW

Dziennikarz portalu Motor Trend miał możliwość przetestowania pochodzącego z wczesnej produkcji samochodu Tesla Model 3. Wrażenie nam nim zrobiło już przyspieszenie auta, które podczas pomiarów od 0 do 97 km/h (0-60 mph) osiągnęło czas 4,8 sekundy.

Miłośnicy aut Tesla są przyzwyczajeni do takich przyspieszeń, ale dziennikarze Motor Trend podkreślają, że nawet Tesla Model S 60 osiąga 97 km/h w 5 sekund. Nieco lepszy jest Porsche Boxster 718 (4,5 sekundy) – z tym tylko, że to małe, sportowe auto, a nie rodzinny sedan!

> Parlament Europejski: OBOWIĄZKOWE gniazdka do ładowania w budynkach od 2025 roku

Zużycie energii Tesla Model 3

Zmierzone podczas całego testu zużycie energii Tesla Model 3 wyniosło 103,7 MPGe, czyli odpowiada przejechaniu 103,7 mil na jednym galonie benzyny. Mówiąc po ludzku: Tesla M3 zużywała średnio 20,4 kilowatogodziny energii na 100 kilometrów.

Gdyby samochód znalazł się w Polsce i był ładowany wyłącznie z gniazdka (cena energii = 0,6 zł / kWh), za przejechanie 100 kilometrów zapłacilibyśmy 12,2 złotego. Po przeliczeniu na benzynę odpowiada to spalaniu na poziomie 2,6 litra na 100 kilometrów.

> Ładowanie vs tankowanie samochodu. Co mamy teraz, do czego zmierzamy i dlaczego tankowanie NA RAZIE jest lepsze

Tesla 3 na torze testowym

Na torze testowym samochód zachowuje się bardzo stabilnie, niczym sporych rozmiarów gokart. Wszystko dzięki zawieszonej tuż nad drogą baterii, która waży prawie pół tony i składa się z 4 416 ogniw elektrycznych 21-70:

> Bateria Tesla Model 3 – pojemność, masa, gęstość [DANE TECHNICZNE]

Auto precyzyjnie hamuje i świetnie wychodzi z łuków. Dziennikarze zauważyli, że wystarczy przyhamować, ustawić właściwie kierownicę, a po przejechaniu zakrętu dodać gazu. Nie ma potrzeby korygowania toru przez kierowcę, co autorowi tekstu nasunęło skojarzenia z Porsche Cayman i Hondą Civic Type R.

Tesla Model 3 vs BMW 330i

W podsumowaniu Motor Trend porównuje Model 3 z podobnie wycenianym BMW 330i. Samochód Tesli lepiej przyspiesza, jest szybszy na torze, zużywa mniej energii i jest cichy. Według Motor Trend jest znacznie bardziej godny polecenia niż jedno z ulubionych BMW Amerykanów.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

Jak wygląda elektryczne BMW X3? TAK – zalajkuj i ZOBACZ:

Warto przeczytać: Exclusive: Tesla Model 3 Long Range First Test

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 4 głosów Średnia: 4.8]