Elektryczne taksówki w Londynie właśnie rozpoczęły oficjalne kursowanie. Dziennikarka z portalu The Verge miała okazję się nimi przejechać, ale, co ważniejsze – zapytała o wrażenia taksówkarza z dziesięcioletnim stażem. Ten był zachwycony.

Elektryczne taxi LEVC

Samochody LEVC – London Electric Vehicle Company, Londyńskie Pojazdy Elektryczne – krążyły po ulicach od kilku tygodni, ale dopiero teraz można się nimi oficjalnie przejechać. Mają być wdrażane stopniowo, dlatego ich ustrzelenie na początku nie będzie łatwe.

> Które samochody mają TMS, aktywny system zarządzania temperaturą baterii i dlaczego to ważne?

Dziennikarka The Verge była zaskoczona panującą w środku ciszą. Zamiast klekoczącego diesla, który zagłuszał rozmowę, w elektrycznej taksówce mogła prowadzić rozmowę bez podnoszenia głosu. Taksówka ma sześć miejsc i, co najlepsze, panoramiczny szklany dach.

Taksówkarz bardzo zadowolony

Taksówkarz, który prowadził i użyczył dziennikarce auto, miał wielką satysfakcję z faktu, że mógł je prowadzić. Podkreślał, że samochód jest mocny i cichy, gwarantuje delikatną jazdę i wygodną pozycję za kierownicą. Kursowanie po ulicach Londynu określił mianem „bułki z masłem”, tymczasem starą taksówkę z silnikiem Diesla porównał do traktora.

Bateria LEVC może być ładowana z mocą maksymalnie 50 kilowatów (kW) i pozwala na osiągnięcie 80 procent naładowania w 25 minut. Zasięg elektrycznej taksówki LEVC w trybie elektrycznym wynosi 120 kilometrów. Z dodatkowym spalinowym generatorem prądu: ponad 650 kilometrów.

> Kiedy wejdzie w życie Ustawa o elektromobilności? Najwcześniej w I kwartale 2018

 

Elektryczne taxi w Polsce i… Vozilla

Warto dodać, że również w Polsce kursują już elektryczne taksówki, a we Wrocławiu funkcjonuje ponadto duża flota samochodów elektrycznych Nissan Leaf w usłudze wypożyczania aut na minuty: Vozilla. Cennik usługi jest obecnie bardzo prosty: za każdą minutę jazdy w grudniu 2017 roku zapłacimy 75 groszy, za każdą minutę postoju – 10 groszy. Od stycznia cena ma wzrosnąć do 1 zł za minutę.

Warto przeczytać: Taking London’s new electric taxi for a ride

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

Mercedes EQC vs Tesla Model X. Który ładniejszy – zalajkuj i ZOBACZ:

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 5]