Bjorn Nyland i fanpage Tesla Model 3 w Polsce przeprowadzili ciekawy eksperyment.  W podobnym okresie jeden z nich sprawdził, ile energii ucieka z Tesli Model 3, gdy ta stoi zaparkowana i grzecznie czeka na swojego właściciela (ang. vampire drain). Drugi przetestował, ile energii ubywa przy aktywnym Sentry Mode.

Zużycie energii w śpiącej Tesli Model 3 kontra zużycie energii w Sentry Mode

Zacznijmy od Tesli Model 3 Bjorna Nylanda („MC Hammer”). Samochód nie ma żadnych ustawień dotyczących dodatkowego oszczędzania energii – najwyraźniej producent wie najlepiej, jak zarządzać zasobami. Stoi pod gołym niebem, temperatury są bliskie zeru lub ujemne.

Auto stało na parkingu w Norwegii przez 22 dni. Nie aktywowano w nim Sentry Mode, więc samochód nie czuwał i nie nagrywał ruchu w otoczeniu. Okazało się, że po 22 dniach postoju Tesla zużywała średnio 0,34 kWh energii na dobę. Po podzieleniu przez liczbę godzin w ciągu doby otrzymujemy pobór mocy wynoszący około 14 W – tyle potrzebują wszystkie systemy Tesli w trakcie bezczynnego postoju samochodu.

Przy pełnej baterii auto mogłoby stać przez ponad 7 miesięcy:

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy Tesla Model 3 znajduje się w Trybie Wartownika (ang. Sentry Mode). Włącza wtedy nagrywanie, gdy wykryje w okolicy podejrzany ruch. Fanpage Tesla Model 3 w Polsce zmierzył, że podczas postoju w chłodnym okresie, samochód stracił 251 kilometrów zasięgu w ciągu 7 dni. Biorąc pod uwagę, że 74 kWh odpowiadają 499 kilometrom, siedem dni postoju to utrata około 37,2 kWh energii (źródło).

> Stacje ładowania z generatorami Diesla? Bywają. Ale Tesla zaczyna testować Megapacki

Podsumowując: Tesla Model 3 konsumowała 5,3 kWh na dobę, co odpowiada urządzeniu o mocy 220 W działającemu non-stop. Znacznie więcej niż przy głębokim uśpieniu.

Jako ciekawostkę warto dodać, że według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2015 roku, przeciętne gospodarstwo domowe w Polsce zużywało… 5,95 kWh na dobę:

> Ile energii potrzeba do naładowania Tesla Semi? Tyle, ile polski dom zużywa przez 245 dni

Nota od redakcji www.elektrowoz.pl: fanpage Tesla Model 3 w Polsce podaje 5,4 kWh ze względu na założenie, że bateria ma 75 kWh pojemności. My przyjęliśmy 74 kWh, bo takie dane podaje Tesla.

Zdjęcie otwierające: (c) Bjorn Nyland / YouTube, zdjęcie „Teslaczek” w treści (c) fanpage Tesla Model 3 w Polsce / Facebook

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 5 głosów Średnia: 5]