Informowaliśmy niedawno, że Tesla Model S stała się pierwszym samochodem elektrycznym na świecie, którego realny zasięg na jednym ładowaniu wynosi ponad 600 kilometrów. Teraz producent informuje, że większe zasięgi dostępne są również w Tesli Model 3. Nawet najsłabszy wariant oferuje realny zasięg wyższy niż 400 kilometrów.

Większe zasięgi Tesli Model 3: aktualizacja oprogramowania, nie nowy model

Zgodnie z informacją zawartą w amerykańskim konfiguratorze, samochody Tesli pokonują obecnie:

  1. Tesla Model 3 Standard Range Plus RWD – 402 kilometry (250 mil),
  2. Tesla Model 3 Long Range AWD – 518 kilometrów (322 mile),
  3. Tesla Model 3 Performance AWD – 499 kilometrów (310 mil).

Nowy, większy zasięg Tesli Model 3 Long Range AWD

Poprzednie wartości wynosiły odpowiednio 386, 499 i 499 kilometrów – widać więc, że zasięg najtańszego Modelu 3 urósł o 4,1 procent, a zasięg wariantu średniego zwiększył się o 3,8 procent. Zmiana jest drobna, ale auto przekracza psychologiczną barierę 400 kilometrów, czyli automatycznie awansuje do innej ligi.

Tesla Model 3 Standard Range Plus ma baterię o pojemności około 50 kWh, natomiast warianty Long Range dysponują około 74 kWh, chodzi więc zapewne o wpływ aktualizacji oprogramowania:

> Tesla zwiększy moc, zasięg i szybkość ładowania za pomocą… aktualizacji oprogramowania

Jednak w odróżnieniu od konfiguratora Tesli Model S, tutaj pod informacją o zasięgu nie ma akronimu „EPA”, co sugeruje, że są to jeszcze wartości nieoficjalne. Dlatego redakcja www.elektrowoz.pl wstrzyma się z podawaniem tych wartości aż do oficjalnej certyfikacji amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA).

> No i jest! Pierwszy samochód elektryczny z realnym zasięgiem 600 km – Tesla Model S Long Range

Dodajmy, że w przeszłości Elon Musk obiecywał 523 kilometry zasięgu w Tesli Model 3 Long Range RWD (napęd na tył) uzyskiwane za pomocą aktualizacji oprogramowania. Ale z tymi bonusowymi kilometrami różnie bywało: jedni je zyskali i tracili, inni w ogóle ich nie mieli.

Tesla Model 3 Long Range RWD nie jest oferowana już od dłuższego czasu. W tej chwili napędem na jedną oś dysponuje wyłącznie wariant z mniejszą baterią.

Realne zasięgi Tesli Model 3 a WLTP

W Europie zasięgi samochodów elektrycznych podawane są w zgodzie z procedurą WLTP, co oznacza, że są lekko zawyżone. Liczby według procedury WLTP odpowiadają zasięgom elektryków w mieście, podczas gdy EPA pasuje bardziej do realnego wykorzystania w trybie mieszanym. Europejskie Tesle Model 3 oferują dziś odpowiednio:

  1. Tesla Model 3 Standard Range Plus RWD – 409 km WLTP,
  2. Tesla Model 3 Long Range AWD – 560 km WLTP,
  3. Tesla Model 3 Performance AWD – 530 km WLTP.

Dodajmy, że www.elektrowoz.pl zawsze podaje wartości EPA jako „realne”, ponieważ tak mówią testy.

Wyższe zasięgi i wyższe ceny

Deklarowane wyższe zasięgi na jednym ładowaniu przełożyły się na wyższe ceny Tesli Model 3 w amerykańskim konfiguratorze. Wzrosły one o 500 dolarów. Z kolei w Europie podwyżki pojawiły się już dwa tygodnie, samochody podrożały o 590-1 180 euro, choć te ruchy cenowe dało się zauważyć w konfiguratorach tylko tych krajów, gdzie Tesla oficjalnie sprzedaje Model 3:

> Tesla Model 3 podrożała, wariant Performance tylko z szarymi felgami 20″ zamiast srebrnych

W konfiguratorze z polską flagą ceny Tesli Model 3 nie uległy zmianie.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 4 głosów Średnia: 4.8]