Ustawa zmieniająca ustawę o podatku dochodowym dla osób fizycznych i firm została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Wchodzi w życie 15. dnia od momentu publikacji, czyli 20 lutego – możliwe zatem, że właśnie poznaliśmy, jaka jest data ogłoszenia naboru wniosków o dopłaty.

Dopłaty do samochodów elektrycznych a podatek dochodowy

Omawialiśmy temat już wielokrotnie, ale przypomnijmy: nowelizacja ustawy o podatku dochodowym sprawia, że dopłaty do samochodu elektrycznego – oraz szerzej: wszystkich dofinansowań z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu – nie traktuje się jako dochodu. W związku z tym nie jest konieczne uiszczanie od nich podatku dochodowego (źródło).

Ustawa wchodzi w życie 15. dnia od momentu publikacji, czyli wtedy, 20 lutego, mógłby zostać ogłoszony nabór wniosków. Ba, nabór wniosków mógłby zostać ogłoszony również 19 lutego, żeby możliwe było natychmiastowe ubieganie się o dopłatę. Dlaczego? Otóż zgodnie z paragrafem 10 rozporządzenia w sprawie dopłat dla osób fizycznych, w pierwszym naborze wniosków o dopłatę mogą ubiegać się pojazdy zakupione po dniu ogłoszenia naboru.

To ważne – liczy się tutaj data zakupu, czyli data widoczna na fakturze.

> Czy można JUŻ TERAZ zamówić samochód elektryczny, a mimo to ubiegać się o dopłatę? [ODPOWIADAMY]

Oczywiście „mógłby zostać ogłoszony” nie oznacza, że „zostanie ogłoszony”. Z nowelizacji ustawy o podatku dochodowym wcale nie wynika, że start naboru wniosków musi zostać ogłoszony. Wiceminister klimatu, Ireneusz Zyska, uważa wręcz, że wynikające z rozporządzenia dopłaty są za wysokie. Nawet kilkanaście tysięcy złotych to dla niego zbyt wiele:

> Dopłata do samochodu elektrycznego poniżej 10 tysięcy złotych? Jałmużna czy zagrywka taktyczna?

Kto ogłosi nabór wniosków? Będzie to Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), dlatego warto monitorować jego stronę TUTAJ w poszukiwaniu informacji o starcie naboru wniosków.

A co z dopłatami dla firm? Nabór wniosków na razie nie zostanie ogłoszony, ponieważ rozporządzenie czeka na zgodę Komisji Europejskiej:

> Dopłaty do samochodów elektrycznych DLA FIRM z gotowym rozporządzeniem! Czekamy na zgodę KE i nabór wniosków

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]