Dopłaty do samochodów elektrycznych z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu będą mogły wystartować już 28 listopada, bo właśnie wtedy wchodzi w życie rozporządzenie ws. dofinansowań dla osób fizycznych. Czy wystartują? Przekonamy się jutro. Ale już dziś możemy przypomnieć, jak będzie wyglądał nabór wniosków o dopłaty do aut elektrycznych.

Nabór wniosków o dopłaty z FNT

Fundusz Niskoemisyjnego Transportu to fundusz gromadzący środki z dodatkowej opłaty w paliwie, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2019 roku. Wynosi ona 8 groszy netto, 9,84 grosza brutto za każdy litr paliwa. Z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu wspierany będzie m.in. rozwój infrastruktury stacji ładowania, z tego budżetu będą też wypłacane dopłaty do samochodów elektrycznych.

Podkreślmy to: do uzyskania dopłaty z FNT będą kwalifikowały się tylko auta kupione po ogłoszeniu naboru wniosków.

> Ruszyły dopłaty do samochodów elektrycznych z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu? Otóż… niezupełnie

Zgodnie ze schematem opublikowanym przez nieistniejące już Ministerstwo Energii cały proces ma wyglądać następująco:

1. Fundusz Niskoemisyjnego Transportu (FNT) lub Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłasza nabór wniosków

Nabór wniosków może zostać ogłoszony od 28 listopada (ale oczywiście nie znaczy to, że zostanie wtedy ogłoszony). Nabór wniosków będzie dotyczył wyłącznie osób fizycznych, ponieważ rozporządzenie dotyczące firm nie zostało jeszcze opracowanie. Będzie to pierwszy nabór, który zapewne będzie ograniczony czasowo (np. miesiąc) i finansowo (np. 1 mln złotych do rozdysponowania).

2. Osoba zainteresowana składa wniosek i podpisuje umowę z NFOŚiGW

Po ogłoszeniu naboru możliwe będzie składanie wniosków. Wniosek to deklaracja zainteresowania dopłatą, nie musimy od razu kupować samochodu (ale możemy to zrobić).

Jeśli nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, zostaniemy zaproszeni do podpisania umowy z NFOŚiGW. W ciągu maksymalnie ośmiu miesięcy musimy kupić samochód i dostarczyć dokumenty, które są niezbędne do otrzymania dofinansowania:

> Czy można JUŻ TERAZ zamówić samochód elektryczny, a mimo to ubiegać się o dopłatę? [ODPOWIADAMY]

3. Nabywca samochodu dostarcza dokumenty NFOŚiGW i otrzymuje zwrot

Po dostarczeniu dokumentów NFOŚiGW je analizuje. Sprawdzane jest między innymi to, czy samochód jest fabrycznie nowy, czy spełnia kryteria dofinansowania, czy wniosek zawiera wszystkie dokumenty itd.

Jeśli weryfikacja przebiegnie pozytywnie, na naszym koncie pojawi się zwrot 30 procent ceny nabycia, czyli kwoty widniejącej na fakturze zakupu.

A więc dopłaty z FNT czy NFOŚiGW?

Odpowiadając na postawione w tytule pytanie: choć start naboru wniosków może zostać ogłoszony przez Fundusz Niskoemisyjnego Transportu lub zarządzające nim ministerstwo, to opiekę nad procesem będzie sprawował NFOŚiGW. Przynajmniej tak wynika z dotychczasowych deklaracji:

Zdjęcie otwierające: port ładowania Lexusa UX 300e (c) Lexus/Toyota

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]