W portalach pojawiają się wielkie nagłówki, w naszej skrzynce aż roi się od pytań „Dopłaty do aut elektrycznych ruszyły, a wy nic nie piszecie?!” Wyjaśnijmy to: dziś weszło w życie rozporządzenie w sprawie dopłat do samochodów elektrycznych z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Ale to nie oznacza, że dopłaty ruszyły. Przeanalizujmy dokładnie dokumenty:

Fundusz Niskoemisyjnego Transportu i dopłaty do aut elektrycznych

Zgodnie z treścią rozporządzenia w sprawie dopłat, wchodzi ono w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia (paragraf 11). Czyli dziś, 28 listopada – tutaj wszystko się zgadza.

Jednak samo rozporządzenie to dopiero zaproszenie do wyjścia na bieżnię – a start ogłosi wystrzał. W wypadku dopłat do samochodów elektrycznych „wystrzałem” / momentem startu dopłat będzie ogłoszenie naboru wniosków o dopłaty. Popatrzmy na paragraf 10:

W pierwszym naborze ogłoszonym po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia wsparciem mogą zostać objęte pojazdy zakupione po dniu ogłoszenia tego naboru.

Pierwszy nabór jest ogłaszany „po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia”. Czyli wypadałoby, że może być to najwcześniej 29 listopada.

Dopłatą (wsparciem) „mogą zostać objęte pojazdy zakupione po dniu ogłoszenia tego naboru”. Jeśli więc nabór zostanie ogłoszony najwcześniej 29 listopada, to o dopłatę będą mogli ubiegać się nabywcy elektryków z fakturą z 30 listopada. Tyle przynajmniej wynika z treści rozporządzenia.

Za przyznawanie dopłat będzie odpowiadał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), więc to prawdopodobnie ta instytucja opublikuje wnioski, które będzie należało wypełnić, żeby ubiegać się o dofinansowanie:

> Fundusz Niskoemisyjnego Transportu – dopłaty tutaj czy w NFOŚiGW? [ODPOWIADAMY]

Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, dopłaty i samochody, które zmieszczą się w limicie

A jakie modele kwalifikują się do ubiegania się o dopłatę? Na dziś, 28 listopada, są to:

> Dopłaty do samochodów elektrycznych – jakie auta zmieszczą się w limicie? [SPIS]

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 3.7]