Ile kosztuje najtańszy samochód elektrycznych w Polsce? Smart usunął cenniki ze swojej strony, więc dziś za elektryka zapłacimy co najmniej 96,3 tysiąca złotych. Ale jest szansa, że Skoda CitigoE iV i Seat Mii Electric obniżą nieco tę kwotę. To samo dotyczy dopłat, na które czekamy z coraz większym utęsknieniem.

Ceny samochodów elektrycznych w Polsce [październik 2019]

W poprzednich zestawieniach kolory rezerwowaliśmy dla marek. Dziś postanowiliśmy skorzystać z nich nieco inaczej: zastosowaliśmy barwy, żeby odróżnić od siebie poszczególne segmenty. Jeśli więc ktoś szuka taniego samochodu do miasta, popatrzy na słupki fioletowe (segment A) lub niebieskie (segment B i B-SUV). Jeśli potrzebuje kompaktu (segment C i C-SUV), powinien szukać wzrokiem zieleni.

Hyundai Kona Electric (segment B-SUV) oraz Kia e-Niro (segment C-SUV)

Pomarańcz to już segment D i D-SUV, a czerwień – E i E-SUV.

Vany wyróżniliśmy żółcią. Dla Porsche, czyli klasy aut sportowych, chcieliśmy zastosować słupek podczerwony, ale nie znaleźliśmy go w palecie naszego programu graficznego.

Dla Tesli wzięliśmy wartości z konfiguratora z polską flagą przeliczone po aktualnym kursie euro. Osoby zainteresowane kupnem samochodu u pośrednika powinny doliczyć do tych wartości co najmniej kilka tysięcy złotych prowizji.

> Tesla Model 3 za 59 100 złotych? Zmiany na stronie zamówienia: jest nasz symbol waluty, wartości pozostały w euro

Największa zmiana? Samochody małe z cenami blisko progu dopłat

Najciekawszymi nowinkami na naszej liście są VW e-Up, Renault Zoe ZE 50 i Mini Cooper SE, czyli samochody małe, których ceny skalkulowano w taki sposób, by pasowały do progu dopłat dla osób fizycznych (125 000 zł brutto) lub firm (125 000 zł netto). Dla pełnego obrazu powinniśmy skonfrontować ich ceny z pojemnościami baterii i zasięgami – ale takie zestawienie pozostawiamy sobie na następny artykuł.

> Ile powinien wytrzymać samochód elektryczny? Co ile lat wymienia się baterię w elektryku? [ODPOWIADAMY]

Spodziewamy się, że jeszcze w październiku 2019 zostaną zaktualizowane ceny Renault Zoe z mniejszą baterią oraz pojawi się informacja na temat ceny Peugeota e-2008. Zapewne przygotujemy wtedy aktualizację.

We wszystkich przypadkach są to ceny Z BATERIĄ. Renault stosował kiedyś mechanizm sprzedaży samochodu z baterią w abonamencie, jednak aktualnie nie widać go na stronie. Z cenników znikł już dobre kilka miesięcy temu – choć opcja nadal była dostępna w salonach.

> Nissan Leaf. Po 5 latach zasięg spadł do 60 km, za wymianę baterii zażądano równowartość… 89 tys. zł

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 4 głosów Średnia: 5]