Wodór w odwrocie. Kalifornia i Norwegia, dwie lokalizacje najbardziej otwarte na pojazdy zeroemisyjne, chyba postawiły krzyżyk na paliwie. Od czasu ostatniego wybuchu w Norwegii nie działa ani jedna stacja. Z kolei w Północnej Kalifornii od tygodni brakuje gazu.

Samochody elektryczne nie oddadzą podbitych rejonów?

Do wybuchu na stacji tankowania wodoru doszło w Norwegii w czerwcu tego roku. Okazało się, że przyczyną była nieszczelność instalacji. W efekcie zamknięto wszystkie lokalizacje, a Toyota i Hyundai zawiesiły w kraju sprzedaż samochodów z ogniwami paliwowymi (FCEV). Nie mamy na razie informacji, żeby doszło do jakiejś przemiany.

> NORWEGIA. Po wybuchu Toyota i Hyundai zawiesiły sprzedaż samochodów na wodór

Jest to o tyle kłopotliwe, że, jak informuje nas czytelnik Ad, auta na wodór kupowali taksówkarze, decydowały się na nie gminy, wybierały je nawet osoby prywatne.

Owinięta taśmą i zamknięta stacja tankowania wodoru. Zdjęcie pochodzi z czerwca, teraz niektóre z nich otoczono już barierkami, żeby uniemożliwić dostęp do dystrybutorów (c) Czytelnik Ad Pio

Nieco inaczej wygląda sytuacja w Kalifornii. W południowej części stanu stacje działają i wodór jest raczej dostępny zarówno w zbiornikach H35, jak i H70 (H70 oferuje dwa razy wyższe ciśnienie tankowania).

Gorzej jest w północnej części stanu, w okolicy Zatoki San Francisco. Tam na niektórych stacjach gazu nie ma od początku czerwca, a te, które nim dysponują, szybko informują o kończących się zasobach albo o dużym obciążeniu i… braku paliwa. Problem dotyczy szczególnie stacji True Zero – największy operator w regionie – oraz niektórych Air Products.

Jako ciekawostkę warto dodać, że stacje tankowania wodoru mają się dobrze i działają w Niemczech. Z kolei u naszych południowych sąsiadów, w Czechach, dwie takie lokalizacje uruchamia Orlen (Praga i Brno). W Polsce pierwszy będzie Lotos, który planuje uruchomić stację tankowania wodoru na ulicy Łopuszańskiej w Warszawie do 2021 roku.

> Stacja Lotos 4.0 w Warszawie (ul. Łopuszańska): jest ładowarka, będzie punkt tankowania wodoru

Nie przegap nowych treści, OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy:

Jeśli chcesz wynagrodzić Czytelników, którzy są niezawodni w niesieniu pomocy na Forum Elektrowozu, możesz kupić Teslę korzystając z któregoś z tych linków polecających: 7/ nabrU, 8/ ciastek, 9/ ELuk.

Zasady zabawy znajdziesz TUTAJ.
Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 5]