Lotos pochwalił się, że stacja benzynowa przy ulicy Łopuszańskiej 29 w Warszawie jest najnowocześniejszą stacją w Polsce. Stanęła już na niej szybka ładowarka samochodów elektrycznych, zasilanie pochodzi z odnawialnych źródeł energii, a do 2021 roku pojawi się tam również punkt tankowania wodoru.

Lotos 4.0, czyli wszechstronna stacja paliw

Stacja ładowania (i benzynowa) przy ulicy Łopuszańskiej w Warszawie to druga stacja na „Niebieskim Szlaku [Ładowarek]” z Warszawy do Trójmiasta. Koncern chwali się, że to stacja nowej generacji.

Na budynku i wiacie zainstalowano panele fotowoltaiczne o mocy maksymalnej do 17 kW, co pozwala na zaoszczędzenie energii elektrycznej niezbędnej do zasilania stacji (strzałki na zdjęciu na górze). Oprócz tego w terenie działa system odzysku deszczówki, który zaopatruje stację w wodę gospodarczą.

Dziś na Łopuszańskiej 29 funkcjonuje ładowarka ze złączami Chademo (DC 50 kW), CCS (DC 50 kW) i 2x Type 2 (AC, 2x 22 kW). W 2021 roku ma tam stanąć również jedna z dwóch pierwszych stacji tankowania wodoru w Polsce – druga będzie w Gdańsku. To oznacza, że szlak Warszawa-Trójmiasto zostanie zabezpieczony również dla właścicieli Toyoty Mirai, Huyndaia Nexo czy Mercedesa GLC F-Cell.

Na zdjęciu: główny budynek sklepu i baru na stacji paliw Lotos Łopuszańska (c) Kuba Krasiewicz / YouTube

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]