Niemiecki Bundesrat chce zmiany przepisów dotyczących instalacji gniazdek ładowania na terenach należących do wspólnot mieszkaniowych. Zamontowanie gniazdka czy nawet ładowarki na własnym miejscu parkingowym powinno być prostsze.

Gniazdko w garażu podziemnym? W Niemczech nie jest łatwo

Obowiązujące dziś w Niemczech przepisy mocno utrudniają życie potencjalnym właścicielom samochodów elektrycznych. Instalacja gniazdka czy ładowarki na własnym, wykupionym przez siebie miejscu parkingowym nie jest możliwa bez zgody wszystkich członków wspólnoty. Wystarczy jeden głos sprzeciwu, by temat utknął w martwym punkcie.

Dlatego Rada Federalna Niemiec proponuje zmianę w przepisach. Do Bundestagu trafił projekt ustawy, w ramach którego likwiduje się obowiązek posiadania zgody wszystkich członków wspólnoty. Ma wystarczyć pozytywne zaopiniowanie instalacji przez radę i brak przeszkód technicznych do uruchomienia ładowarki na wybranym miejscu parkingowym.

Projekt ustawy ma być dyskutowany najpóźniej na początku przyszłego roku.

> WARSZAWA. Obwodnica Marek OTWARTA [aktualizacja]

Gniazdko ładowania w garażu podziemnym – ale w Polsce

Jeśli kupujemy mieszkanie w Polsce, należy pamiętać, że deweloper obieca nam absolutnie wszystko, żebyśmy tylko to mieszkanie od niego kupili. Mieliśmy już trzy listy od zrozpaczonych Czytelników, którym deweloper obiecał możliwość przebicia się z mieszkania przez strop do garażu lub samodzielnej instalacji ładowarki na miejscu parkingowym przed zakupem mieszkania.

> Ustawa o elektromobilności na posiedzeniu rządu 28 grudnia!

Gdy mieszkanie zostało kupione, deweloper nagle „zapominał” o temacie albo stwierdzał wprost, że niczego takiego nie ma w dokumentacji technicznej – i zakazywał podobnej działalności do czasu zakończenia prac i uzyskania zgody wspólnoty.

Dlatego w wypadku zakupu nowego mieszkania w Polsce należy zawsze zapisywać wszelkie ustalenia w umowie, włączając w to nawet takie drobnostki jak drogę, którą ma zostać puszczony kabel.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

Święty Mikołaj w Tesli? Proszę bardzo

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 5 głosów Średnia: 4.4]