Słowackie Ministerstwo Gospodarki wystartuje w grudniu z naborem wniosków o dopłatę do samochodu elektrycznego lub hybrydy plug-in. W programie całkowicie zrezygnowano z jakichkolwiek form wsparcia dla starych hybryd, aut na gaz ziemny czy wodór.

Dopłaty do aut elektrycznych na Słowacji

Tak jak wspomnieliśmy w tytule, dopłaty wyniosą 8 tysięcy euro (równowartość 34,3 tys. zł) do samochodu elektrycznego oraz 5 tysięcy euro (21,5 tys. zł) do hybrydy plug-in. Próg cenowy wynosi 50 tysięcy euro, czyli równowartość 214,6 tysiąca złotych. Oznacza to, że zmieściłaby się w nim najtańsza Tesla Model 3 Standard Range Plus.

„Zmieściłaby”, gdyby Tesla prowadziła sprzedaż samochodów na Słowacji – a tego nie robi.

> Baterie do Forda Mustanga Mach-E będą powstawały w Polsce. Wyprodukuje je LG Chem [New York Times, Puls Biznesu]

Do zakupu będzie musiało dojść w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy (promesy). Ministerstwo zabezpieczyło na cel dopłat 5 milionów euro, czyli jest w stanie wesprzeć zakup maksymalnie 625 samochodów elektrycznych. Liczba wygląda na niewielką, ale trzeba dodać, że po słowackich drogach jeździ dziś niewiele więcej elektryków.

O dopłatę będą mogły ubiegać się także firmy – tutaj maksymalna wartość samochodów to 200 tysięcy euro.

Co ciekawe, w internetowym wniosku o dofinansowanie trzeba będzie zawrzeć uzasadnienie ubiegania się o dopłatę do samochodu elektrycznego o długości do 300 słów. Każde auto kupione dzięki pomocy rządowej będzie musiało także zostać oznaczone specjalną naklejką informującą o otrzymanym wsparciu.

> Dopłata do auta elektrycznego a zakup na kredyt lub leasing – czy to możliwe? [ODPOWIADAMY]

Zdjęcie otwierające: (c) Werner Hillebrand-Hansen / 536 Tesla Model S Bratislava – Flickr

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 5 głosów Średnia: 5]