Czy będzie można uzyskać dopłatę do samochodu elektrycznego przy zakupie na kredyt? Co z dopłatą, gdy auto elektryczne zostanie wzięte w leasing? Obydwie kwestie dość jasno reguluje rozporządzenie w sprawie wsparcia zakupu ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.

Leasing samochodu elektrycznego a dopłata

Zacznijmy od leasingu, bo tutaj kwestia jest prostsza: rozporządzenie, które wejdzie w życie 28 listopada 2019 roku, dotyczy wyłącznie osób fizycznych. Tymczasem w przypadku leasingu to leasingodawca kupuje auto, a dopiero później udostępnia go nam (=leasingobiorcom) za określoną kwotę. Leasingodawca to firma, nie uzyska zatem dopłaty, ponieważ nie istnieje jeszcze wersja rozporządzenia dla firm.

Podsumowując: zakup samochodu elektrycznego w leasingu nie daje możliwości ubiegania się o dopłatę.

> Ceny prądu 2020 w górę? Były minister finansów: „Zamrożenie jest nie do utrzymania”

Auto elektryczne na kredyt a dopłata

Zupełnie inaczej jest w wypadku zakupu nowego samochodu elektrycznego na kredyt. Zgodnie z paragrafem 7.4:

4. Pojazd, na zakup którego udzielono wsparcia, nie może być przedmiotem zabezpieczenia wierzytelności innej niż umowa kredytowa podpisana w celu sfinansowania tego pojazdu.

Ustawodawca dopuszcza zatem podpisanie umowy kredytowej na ten konkretny samochód elektryczny. Można się domyślać, że powstaną mniej i bardziej elastyczne plany kredytowania – z niższą ratą i zwrotem dopłaty na konto banku lub też wyższą ratą i przelewem dofinansowania na konto właściciela auta.

Dodajmy, że do podpisania umowy dotyczącej dopłaty może dojść jeszcze PRZED zakupem samochodu. Niewykluczone zatem, że banki będą wymagały tego dokumentu, by móc zaoferować klientowi lepsze warunki finansowe:

> Czy można JUŻ TERAZ zamówić samochód elektryczny, a mimo to ubiegać się o dopłatę? [ODPOWIADAMY]

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 5]