Jak informuje Puls Biznesu powołujący się na New York Timesa, Ford Mustang Mach-E będzie miał baterie pochodzące z Polski. Dla amerykańskiego producenta wytworzy je południowokoreańskie LG Chem, które ma fabrykę w podwrocławskich Kobierzycach (Dolny Śląsk).

Ogniwa lub baterie z Kobierzyc w Audi, Porsche, Fordzie…

Rozbudowywana właśnie fabryka LG Chem w Kobierzycach wytwarza zarówno ogniwa – podstawowe cegiełki, z których składane są baterie – jak też kompletne akumulatory. Według New York Timesa Ford będzie kupował od LG Chem ten drugi produkt, ale trzeba tutaj dodać, że informacja nie jest stuprocentowo pewna, ponieważ dziennikarze „bateriami” nazywają zarówno ogniwa, jak i całe pakiety.

> Ford Mustang Mach-E: CENA od 46 900 euro w Niemczech. W Polsce od 210-220 tysięcy złotych?

Pochodzące z Polski baterie trafią do Forda Mustanga Mach-E, nowego elektrycznego crossovera Forda (źródło).

Polskie zakłady LG Chem już są największe w całym koncernie i prawdopodobnie staną się największą fabryką ogniw elektrycznych w Europie. Południowokoreański producent docelowo chce w nich zatrudnić 6 tysięcy osób i wytwarzać aż 70 GWh ogniw Li-ion. Fabryka dostarcza lub będzie dostarczać ogniwa do:

  • Audi e-tron, Audi e-tron GT, Porsche Taycan i innych samochodów koncernu Volkswagena,
  • Forda Mustanga Mach-E,
  • samochodów Daimlera (Mercedesów, Smartów),
  • Renault,
  • Jaguara,
  • Volvo.

Nadal nie wiadomo, czy na terenie naszego kraju stanie druga fabryka LG Chem. Negocjacje na jej temat trwają, kwestia jej lokalizacji (Opole? Łódź?) pozostaje otwarta, ponieważ południowokoreański koncern ma mieć zbyt wysokie wymagania odnośnie preferencyjnego traktowania.

Zdjęcie otwierające: budowa fabryki LG Chem w Kobierzycach (c) siemovie com / YouTube

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]