Trudny okres aliansu Renault-Nissan-Mitsubishi przynosi coraz istotniejsze konsekwencje. Kończy się etap „wasz jest segment B, my zajmujemy C”, zaczyna się okres ataku na wszystkie możliwe nisze rynkowe. Renault właśnie zapowiedział, że tani elektryk Renault K-ZE trafi do Europy.

Elektryczna „Dacia K-ZE”, czyli surowo, prosto i… tanio na bazie Renault K-ZE?

Portal Autocar wychwycił, że Renault zapowiedział wersję Renault K-ZE przygotowaną specjalnie dla Europy. Aktualnie model ten dostępny jest tylko w Chinach, wkrótce ma trafić również na rynek indyjski.

> To mógłby być najtańszy samochód elektryczny? Renault K-ZE kosztuje od ~34 tys. zł. W Chinach…

Dane techniczne Renault K-ZE nie rzucają na kolana, ale dzięki nim samochód jest tani. Auto w zależności od wyposażenia kosztuje równowartość około 34-40 tysięcy złotych. Za te pieniądze otrzymujemy pojazd segmentu A-SUV, czyli odpowiednik lekko podniesionego Renault Twingo. Bateria Renault K-ZE ma pojemność 26,8 kWh, silnik oferuje 33 kW (45 KM) mocy, a realny zasięg samochodu szacujemy na około 180-190 kilometrów.

Szybkość maksymalna to 105 km/h.

Cena Renault K-ZE w Europie od 60 tys. zł? Z dopłatami od ~42 tys. zł?

„Specjalna wersja K-ZE”, która trafi do Europy (źródło), prawdopodobnie zostanie przygotowana pod kątem obowiązujących norm bezpieczeństwa. Z pewnością zwiększy to masę i cenę pojazdu, ale można się spodziewać, że producent raczej nie przeskoczy ceny Skody CitigoE iV startujących aktualnie od 73 300 zł:

> Skoda CitigoE iV: CENA od 73 300 zł w wersji Ambition, 81 300 zł w edycji Style. Na razie, bo później od 81 900 zł

Autocar nie boi się zaryzykować twierdzenia, że samochód może trafić na nasz kontynent pod marką Dacia. Usprawiedliwiałoby to surowe, proste wyposażenie, a przy okazji pozwalałoby na agresywniejszą walkę cenową w najniższych segmentach.

Dla osób zainteresowanych większą kabiną i wyższymi zasięgami pozostawałby Renault Zoe, a od 2022 roku również elektryczne Renault Twingo:

> Tani elektryczny Renault Twingo trafi do sprzedaży w 2022 roku? [przecieki]

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 7 głosów Średnia: 4.6]