Niepokojąca informacja ze Stanów Zjednoczonych. Na forum Reddit pojawiło się zdjęcie spalonego Chevroleta Bolta. Z deklaracji właściciela wynika, że auto się zapaliło, choć było po naprawie w ramach akcji przywoławczej. Model pochodziło z rocznika (2017), czyli z samego początku sprzedaży.

General Motors ma coraz poważniejszy problem

Reddit to miejsce jak Wykop, gdzie każdy może [zmyślić i] zamieścić cokolwiek – z weryfikacją tak podanych informacji bywa różnie. Dlatego do tematu należy podchodzić z dystansem, ale trzeba go odnotować. Otóż właściciel Bolta z rocznika modelowego (2017) twierdzi, że jego samochód był po akcjach serwisowych (ang. after getting the recalls done, źródło), a mimo tego uległ zapłonowi.

Do wydarzenia doszło na parkingu, około 2 w nocy. Właściciel się nie obudził, nagranie z akcji strażaków pokazał mu sąsiad. Samochód nie był podłączony do ładowania. Licznik przed pożarem wskazywał 34 mile / 55 kilometrów pozostałego zasięgu, więc bateria była naładowana do 14 procent. To mniej niż miękko zaleca General Motors, które rekomenduje korzystanie z akumulatorów w przedziale do 30 procent, o ile oczywiście kierowca ma taką możliwość.

W Chevrolecie Bolcie zastosowano ogniwa LG Chem w saszetkach (ang. pouch) wytwarzane w zakładach w Ochang w Korei Południowej. Problem ma powodować poszarpany separator, który z czasem przestaje pełnić rolę – jak sama nazwa wskazuje – bariery oddzielającej anodę i katodę. Gdy dojdzie do zetknięcia dwóch elektrod ma miejsce gwałtowny przepływ energii w obecności łatwopalnego elektrolitu. Później może być już tylko gorzej.

Ogniwa LG Chem (dziś: LG Energy Solutions) stosowane są w bardzo wielu samochodach. Jak na razie pożary odnotowano tylko w Chevroletach Boltach i Hyundaiach Kona Electric bazujących na ogniwach Li-ion z Korei Południowej z prawdopodobieństwem wynoszącym 0,02 procent (1 na każde 5 000 wyprodukowanych). Nie słyszeliśmy o przypadkach zapłonów aut wykorzystujących ogniwa LG Energy Solutions, które powstają w polskich zakładach producenta.

Dla porównania: zgodnie z danymi zebranymi przez Rankomat.pl w Polsce pali się średnio ponad 27 samochodów [spalinowych] na dobę, rocznie jest to ponad 10 000 aut.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 4]