Południowokoreańska agencja Yonhap poinformowała, że Hyundai wstrzymał produkcję Kony Electric i chce zakończyć jego sprzedaż na krajowym rynku. Wszystko przez akcję przywoławczą wywołaną pożarami baterii oraz debiut nowszego modelu, Hyundaia Ioniq 5, który właśnie trafia do sprzedaży.

Hyundai Kona Electric znika z Korei Południowej

Akcję przywoławczą uruchomiono, gdy na całym świecie doszło do kilkunastu tajemniczych pożarów Kony Electric. Nieoficjalnie mówiło się, że problem był spowodowany zanieczyszczeniami w separatorach ogniw Li-ion wyprodukowanych przez LG Chem (dziś: LG Energy Solutions), ale LG stanowczo zaprzeczyło tym pogłoskom. Tym niemniej dostawca ogniw uczestniczy w akcji wraz z producentem samochodów. Do lutego na całym świecie wezwano do serwisów ponad 75 680 egzemplarzy Hyundaia Kona Electric (źródło).

Teraz zastopowano produkcję modelu na potrzeby krajowego rynku. Koreańczycy będą mogli kupić Konę Electric z zapasów („z placu”) albo zdecydować się nowszego Ioniqa 5. Samochód będzie nadal wytwarzany dla dystrybutorów na całym świecie. Warto tu wszak dodać, że o ile globalne dostawy obsługiwane są przez fabrykę w Ulsan (Korea Południowa), o tyle Europa od ponad roku zaopatrywana jest w wariant 64 kWh (i tylko 64 kWh) wyjeżdżający z fabryki w Czechach.

Decyzja o wstrzymaniu produkcji musiała długo dojrzewać we władzach firmy, bo na południowokoreański rynek nie trafiła odświeżona wersja elektryka, którą my zobaczyliśmy w listopadzie 2020 roku. W Korei Południowej facelifting zastosowano wyłącznie w modelach spalinowych i hybrydowych. Trudno się jednak dziwić wycofaniu modelu, skoro w latach 2018 i 2019 Hyundai sprzedawał ponad 10 tysięcy egzemplarzy Kony Electric, w 2020 dostarczył 8 000 egzemplarzy, a w pierwszym kwartale 2021 roku nabywców znalazły zaledwie 984 samochody (spadek o 40 procent r/r).

Zdjęcie otwierające: Hyundai Kona Electric przed faceliftingiem (c) Hyundai

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 2]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: