Zagadkowy komunikat Toyoty. Polskiemu oddziałowi producenta udało się „wynegocjować” niższe ceny samochodów w związku z obniżeniem na nie akcyzy. Auta hybrydowe z silnikami o pojemności do 2 litrów mają potanieć o 1,5 procent,  te z silnikami powyżej 2 litrów i do 3,5 litra potanieją o 7,3 procent. Zgodnie z naszymi obserwacjami samochody na razie podrożały.

Niższe ceny na hybrydowe Toyoty sprowadzone do kraju po 1 stycznia

Przypomnijmy: zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym, od 1 stycznia 2020 roku obowiązuje:

  • obniżona do 1,55 z 3,1 procent akcyza na samochody hybrydowe (stare hybrydy) z silnikami o pojemności do 2 litrów włącznie,
  • obniżona do 9,3 z 18,6 procent akcyza na samochody hybrydowe (stare hybrydy i hybrydy plug-in) z silnikami o pojemności od 2 do 3,5 litra.

> Niższa akcyza na samochody hybrydowe stała się faktem. Prezydent podpisał ustawę

Toyota Motor Poland zdecydowała się na nieco mniejsze obniżki, bo wynoszące odpowiednio 1,5 i 7,3 procent.

Najbardziej zastanowił nas fragment dotyczący „negocjacji” (źródło): choć akcyza została obniżona w Polsce automatycznie, więc importer zaczął płacić za samochody mniej niż dotychczas, Toyota Motor Poland musiała prowadzić negocjacje z europejską centralą firmy. Najwyraźniej były one na tyle trudne, że uznano, że trzeba koniecznie się tym pochwalić.

Nowe ceny samochodów hybrydowych Toyoty mają obowiązywać modeli sprowadzonych po 1 stycznia 2020 roku. W stosunku do naszego rankingu cen hybryd przygotowanego 2 stycznia 2020 roku różnic na razie nie widać w cennikach Toyoty Yaris i C-HR:

Natomiast w cennikach pozostałych modeli za rok 2020 pojawiła się już adnotacja o rabacie. Dlatego decyzja może być trudna: jeśli ktoś czeka na ceny z niższą akcyzą (zielone słupki), to może się okazać, że lepiej zrobi kupując model z wyprzedaży z poprzedniego rocznika(pomarańczowe słupki), bo na nim zaoszczędzi więcej niż na niższej akcyzie.

Aktualizacja 2019/01/09, 14.42: Czytelnik Tom zwrócił nam uwagę na adnotację w cennikach Toyoty Corolli. Zaktualizowaliśmy tekst.

Zdjęcie otwierające: Toyota C-HR (c) Toyota

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 1]