Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która obniża stawkę akcyzy na stare hybrydy oraz hybrydy plug-in wyposażone w większe silniki spalinowe. Nowelizacja wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku, co może oznaczać, że mniej więcej w tym samym czasie hybrydy powinny potanieć.

Niższa akcyza na hybrydy od 2020 roku

Zacznijmy od stanu obecnego. Zgodnie z Ustawą o elektromobilności wraz z nowelizacjami w Polsce obowiązują następujące stawki podatku akcyzowego:

  • 0 procent na samochody czysto elektryczne (BEV),
  • 0 procent akcyzy na samochody zasilane wodorem (FCEV),
  • 0 procent na hybrydy plug-in (PHEV) wyposażone w silniki spalinowe o pojemności do 2 litrów, ale tylko do 1 stycznia 2021 roku.

> Samochód elektryczny bez akcyzy – jak, gdzie, od kiedy [ODPOWIADAMY]

Podpisana właśnie przez prezydenta nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym dodaje następujące wykluczenia (źródło):

  • obniżoną do 1,55 procent akcyzę na stare hybrydy (HEV) z silnikami spalinowymi o pojemności do 2 litrów,
  • obniżoną do 9,3 procent akcyzę na stare hybrydy (HEV) i hybrydy ładowane z gniazdka (PHEV) z silnikami o pojemności od 2 do 3,5 litra.

W 2020 roku nowelizacja może mieć dobre skutki, bowiem powinna obniżyć ceny samochodów hybrydowych, w tym także hybryd ładowanych z gniazdka. Najbardziej zaskakująca sytuacja będzie miała miejsce od początku 2021 roku, gdy stare hybrydy (HEV) będą w bardziej uprzywilejowanej sytuacji (akcyza: 1,55 proc.) niż hybrydy plug-in (akcyza: 3,1 proc.). Dodajmy, że hybrydy ładowane z gniazdka są znacznie bardziej ekologiczne i tylko one mogą być ładowane tańszym prądem z gniazdka.

Zgodnie z treścią nowelizacji, ma ona wejść w życie pierwszego dnia drugiego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia. Jeśli zatem ustawa zostanie opublikowana w listopadzie, zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. Ustawodawca jest dość mocno zdeterminowany i nie spodziewa się żadnych problemów, ponieważ wprost komunikuje datę 1 stycznia jako moment wejścia w życie dokumentu – czyli wszystko zostało już ustalone.

> Tesla Model 3 na 11. miejscu wśród najchętniej kupowanych samochodów w Europie. Wygrywa z Corollą [wrzesień 2019]

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 4 głosów Średnia: 3.5]