Komisja ds. Energii i Skarbu Państwa przyjęła poprawki do ustawy zmieniającej ustawę o biokomponentach i biopaliwach. Z naszego punktu widzenia jedną z ważniejszych zmian jest ograniczenie obowiązywania stref czystego transportu do godzin szczytu, 9-17.

Strefy czystego transportu – co to jest i czemu ma służyć

Strefa czystego transportu to obszar wyznaczony przez lokalny samorząd, na którym będą obowiązywać duże ograniczenia ruchu dla pojazdów spalinowych. Obecna wersja Ustawy o elektromobilności proponuje całkowity zakaz wjazdu do takich stref, natomiast w nowelizacji zaproponowano możliwość poruszania się po strefie po uiszczeniu opłaty w wysokości do 2,5 złotego za godzinę lub do 25 złotych za dobę. Oczywiście samochody elektryczne, zasilane wodorem lub gazem ziemnym będą mogły wjeżdżać do stref za darmo, bez ograniczeń, wyłącznie na podstawie nalepki:

Strefy czystego transportu mają powstawać, żeby ograniczyć emisję spalin (i powstawanie smogu) w gęsto zamieszkanych lub uczęszczanych lokalizacjach.

Strefa czystego transportu w godzinach 9-17?

Podczas posiedzenia Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, w trakcie których pracowano nad nową wersją ustawy o biokomponentach i biopaliwach – która doprecyzuje funkcjonowanie stref – poseł Krzysztof Sitarski z Kukiz’15 zaproponował ograniczenie godzin obowiązywania stref czystego transportu do przedziału od 9 do 17.

Komisja zaakceptowała tę poprawkę, co oznacza, że na teren strefy będą mogły wjeżdżać za darmo auta spalinowe – ale pod warunkiem, że zrobią to przed 9 rano lub po 17. Oczywiście o ile poprawka dotrwa do finalnej wersji ustawy.

Opłaty pobierane za wjazd do stref czystego transportu mają zasilać Fundusz Niskoemisyjnego Transportu. Pieniądze w nim zgromadzone zostaną wykorzystane m.in. do budowania stacji ładowania w Polsce. Mogą też wesprzeć potencjalnych nabywców samochodów elektrycznych:

> Będą dopłaty do samochodów elektrycznych 2019? Minister Tchórzewski obiecuje

Ustawa po przejściu przez komisję trafi pod obrady Sejmu.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]