Podczas gdy jedni posiadacze gotówki skupiają się na grze na bankructwo Tesli, inni chcą wkładać coraz większe kwoty w najbardziej obiecujące startupy w segmencie samochodów elektrycznych. Rivian tylko w tym roku zebrał od inwestorów 1,55 miliarda dolarów i właśnie ogłosił kolejną rundę sprzedaży akcji na rekordowe 1,3 miliarda dolarów.

Pieniądze potrzebne na start produkcji?

Jak wylicza sam Rivian, w roku 2019 firma zdołała przekonać do siebie Amazona (700 milionów dolarów w lutym), Forda (500 milionów dolarów w kwietniu) i Cox Automotive (350 milionów dolarów we wrześniu). Teraz startup ogłasza kolejną akcję finansowania do kwoty 1,3 miliarda dolarów, czyli równowartości 5 miliardów złotych (źródło).

Jeśli sprzedaż akcji się powiedzie, startup zbierze 2,85 miliarda dolarów w nieco ponad rok – i ponad 3 miliardy dolarów od momentu założenia przedsiębiorstwa w 2009 roku.

> Rivian chce opatentować pomysł autonomicznych taksówek. Złożył już wniosek

Przez większość tego czasu firma była kompletnie nieznana. Zamiast ogłaszać wprowadzanie na rynek Tesla-killerów, zajmowała się rozwojem własnych technologii, w tym pakietu baterii i zespołu napędowego. Pierwsza prezentacja samochodów, elektrycznego pickupa R1T oraz SUV-a R1S odbyła się dopiero w 2018 roku.

> Rivian: Mamy pickupa, mamy też SUV-a! Oto Rivian R1S w cenie ~270-280 tysięcy złotych [równowartość]

Produkcja obydwu modeli samochodów ma się zacząć w 2020 roku. Ich ceny mają startować od 70 tysięcy dolarów, samochody powinny przejeżdżać co najmniej 370, a w najlepszym razie ponad 660 kilometrów na jednym ładowaniu.

Wiadomo już, że Ford skorzysta z technologii Riviana w SUV-ie marki Lincoln, który zostanie wprowadzony na rynek w 2022 roku. Wiadomo też, że Amazon zamówił w Rivianie 100 tysięcy elektrycznych vanów – prawdopodobnie po to, by przyspieszyć prace nad linią produkcyjną oraz zafundować startupowi kolejne zastrzyki gotówki.

> Rivian dostarczy 100 000 elektrycznych… vanów. Zamawiający: Amazon

Nie ogłoszono na razie, w jakim celu firma chce zebrać aż 1,3 miliarda dolarów. Nieoficjalnie mówi się, że chodzi o rozbudowę i uruchomienie fabryki w Normal (Illinois, Stany Zjednoczone).

Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy:
Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]