W piątek, 6 września 2019 roku, odbyła się oficjalna jazda próbna autobusem elektrycznym Rafako z prezydentem Raciborza. Producent deklaruje, że jeszcze w tym roku rozpoczną się pilotażowe kursy po ulicach miasta – już 2 września autobus przechodził bowiem przedostatnie testy homologacyjne.

Aktualizacja 2019/09/08, 11.30 Otrzymaliśmy od firmy Rafako informację, że pozostał jeszcze jeden test homologacyjny. Zmodyfikowaliśmy tytuł i wprowadzenie.

Elektrobus Rafako coraz bliżej wersji produkcyjnej

Na początku mijającego tygodnia Rafako pochwaliło się, że Ebus testowany był między innymi pod kątem sprawności hamulców, reakcji na przechył i emisji promieniowania elektromagnetycznego (źródło). Ten ostatni test będzie istotny dla osób, które obawiają się, że autobusy i samochody elektryczne mogłyby zakłócać działanie na przykład rozruszników serca.

Tymczasem w piątek, 6 września, odbyła się oficjalna jazda testowa, na której pojawił się między innymi prezydent Raciborza. Autobus jest już w pełni wyposażony i to właśnie Racibórz ma być pierwszym miastem, na którego ulicach pojazd będzie testowany. Jego produkcja jednak ma się odbywać gdzie indziej.

> Rafako E-Bus, elektryczny autobus lidera w produkcji kotłów. Dla mnie HIT!

Autobus ma być dostępny w trzech wersjach: szkolnej, miejskiej i podmiejskiej. Liczba miejsc siedzących ma wynieść od 20 do 40. Edycja z mniejszymi bateriami o pojemności około 61 kWh posiada ogniwa wykonane w technologii litowo-tytanianowej (LTO), co przekłada się na niższą gęstość energii niż w innych ogniwach litowo-jonowych, ale pozwala na szybsze uzupełnianie energii.

Rafako chwali się, że naładowanie baterii do 90 procent możliwe jest podczas 15-minutowego postoju na pętli – co odpowiada mocy ładowania wynoszącej około 200 kW. Aktualnie żaden producent samochodów elektrycznych nie stosuje ogniw LTO ze względu na niższą gęstość energii. Pojawiły się one jednak w historii w Mitsubishi i-MiEV oraz Hondzie Fit EV.

A oto i Rafako Ebus w wersji jeżdżącej, już z miejscami dla pasażerów:

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]