Lider w produkcji kotłów, firma Rafako, zaskoczyła nas doskonałymi informacjami. Firma zaprezentowała właśnie swój pierwszy całkowicie elektryczny autobus: Rafako E-Bus. Jest on samodzielną, całkowicie polską konstrukcją producenta i prezentuje się… nieźle! Oficjalna prezentacja prototypu ma nastąpić 19.12 w Raciborzu.

Rafako E-Bus – wszystko, co wiemy

Projekt autobusu Rafako zaprezentowano podczas konferencji klimatycznej COP24. Ma być dostępny w wersjach z dwiema pojemnościami baterii:

  • 61 kWh w wariancie przeznaczonym do miasta (LTO)
  • 144 kWh w opcji projektowanej z myślą o kursach podmiejskich oraz przewozach uczniów.

Zasięgi autobusu elektrycznego mają wynieść odpowiednio 70 lub 140 kilometrów.

> Policjanci przez 11 km usiłowali zatrzymać Teslę. Pijany kierowca spał na kierownicy

Rafako E-Bus został stworzony przez Rafako (budowa autobusu, koordynacja prac), wykorzystano w nim silniki KOMEL i pakiety baterii zaprojektowane przez EleDriveco. W przeciwieństwie do dotychczasowych rozwiązań, w których baterie lokuje się pod podwoziem, w „kominie” – miejscu, gdzie zwykle są silniki spalinowe – i na dachach, autobus elektryczny Rafako ma baterie w całości pod podwoziem.

Jako ciekawostkę warto dodać, że KOMEL chwali się sprawnością silników na poziomie 96 procent. Dla porównania: najlepsze silniki spalinowe w Formule 1 (oraz AMG Project One) posiadają sprawność wynoszącą około 50 procent w optymalnym zakresie obrotów. W cywilnych samochodach liderem jest Toyota, której udaje się dojść do około 42-44 procent sprawności – rzecz jasna także w optymalnym zakresie obrotów.

> Turecki Karsan prezentuje autobusy elektryczne napędzane silnikami… BMW i3

Wracając do projektu autobusu elektrycznego: Rafako nie musiało się oglądać wstecz ani martwić o dotychczasowe konstrukcje, więc zaprojektowało pojazd od zera – pod niektórymi względami wypada on lepiej niż choćby produkt Mercedesa. W eCitaro bowiem wykorzystano starszą ramę autobusu, dlatego część baterii musiała zostać wypchnięta na dach.

Schemat budowy Mercedesa eCitaro (c) Daimler

Oficjalna premiera ma nastąpić 19 grudnia w Raciborzu.

 

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 40 głosów Średnia: 4.3]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: