Program eVan (właściwie: eVAN) to mechanizm dopłat do elektrycznych samochodów dostawczych, które będą wykorzystywane w firmach. Nasz Czytelnik, Pan Wojciech, zwrócił nam jednak uwagę, że znajduje się w nim zastrzeżenie, które jest mocno enigmatyczne. I niepokojące.

eVan dla właścicieli sklepów, ale nie dla kurierów?

Zastrzeżenie widoczne jest na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i brzmi następująco (źródło):

Zgodnie z pkt 7.3.10 Programu pojazdy oraz infrastruktura do ładowania pozyskane w ramach przedsięwzięcia nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności zarobkowej w zakresie drogowego transportu towarów, w szczególności świadczenia usług transportowych lub spedycyjnych.

Warunek ten wynika z art. 3 ust. 2 rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352, 24.12.2013, str. 1). Rozporządzenie jest dostępne w Dzienniku Urzędowym UE pod adresem: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32013R1407&from=pl

„Działalność zarobkowa w zakresie drogowego transportu towarów” natychmiast kojarzy się z dowozem przesyłek do paczkomatów czy pod wskazany adres. NFOŚiGW uspokaja, że w firmach kurierskich, przy usługach pocztowych, przeprowadzkach czy sprzedaży i dostawie towarów do klienta transport jest tylko jedną ze składowych usługi. Teoretycznie sytuacja jest więc czysta.

> Dopłaty do samochodów elektrycznych DLA FIRM = program eVan. Warunki, modele i najważniejsze informacje

Jeżeli jednak mamy jednoosobową działalność gospodarczą i bierzemy zlecenia od firmy kurierskiej na transport przesyłek z punktu A (centrala) do punktu B (paczkomat, odbiorca), dopłata w ramach programu eVan może nie być dla nas.

Inaczej jest w sytuacji, w której prowadzimy sklep internetowy czy tradycyjny i samochód dostawczy chcemy wykorzystać do przewozu towarów do naszych klientów – dofinansowanie nam przysługuje, ponieważ transport jest elementem usługi, a nie formą zarobkowania.

Program eVan – warunki

W ramach programu eVan możemy otrzymać dofinansowanie na zakup lub leasing elektrycznego samochodu dostawczego kategorii N1 (do 3,5 tony) ORAZ punktu ładowania aut elektrycznych. Dopłata wynosi do 30 procent kosztów kwalifikowanych przy samochodzie i do 50 procent kosztów kwalifikowanych przy punkcie ładowania.

Maksymalna wysokość dopłaty to 70 tysięcy złotych dla samochodu i 5 tysięcy złotych dla punktu ładowania. W przeciwieństwie do programu Zielony Samochód dla osób fizycznych (125 000 zł), w programie eVan nie zastosowano progu maksymalnej ceny pojazdu. Możemy więc kupić auto za 130, 150 lub 220 tysięcy złotych.

Szczegóły dotyczące programu TUTAJ. Wnioski można składać do 31 lipca bieżącego roku. Budżet programu to 70 milionów złotych.

> Dopłaty do samochodów elektrycznych: 143 wnioski złożone przez osoby fizyczne do 30 czerwca. Mało? Dużo?

Nie przegap nowych treści, OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy:

Jeśli chcesz wynagrodzić Czytelników, którzy są niezawodni w niesieniu pomocy na Forum Elektrowozu, możesz kupić Teslę korzystając z któregoś z tych linków polecających: 7/ nabrU, 8/ ciastek, 9/ ELuk.

Zasady zabawy znajdziesz TUTAJ.
Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]