Grupa PSA nie zwalnia tempa, oto kolejny elektryczny minivan na platformie EMP2. Opel Zafira-e Life to brat-bliźniak Citroena e-SpaceTourera i Peugeota e-Travellera z identyczną specyfikacją. Tutaj też mamy baterie o pojemnościach 45 (50) kWh i 69 (75) kWh oraz zasięgi wynoszące odpowiednio 230 i 330 jednostek WLTP.

Realnie powinno być to około 190 i 280 kilometrów na jednym ładowaniu. Jak zdradziła nam Grupa PSA, każde dodatkowe 100 kilogramów ładunku oznacza spadek zasięgu WLTP o około 5 jednostek (~4,3 km).

> Grupa PSA z pełną elektryfikacją vanów do 2021 roku. Dostawca ogniw to CATL, ceny od lipca [konferencja]

Opel Zafira-e Life – idealnie pod program Koliber?

Słowo „Life” w nazwie samochodu oznacza wersję osobową, „-e” doklejone do modelu to oczywiście informacja o napędzie czysto elektrycznym (porównaj: Corsa-e, Vivaro-e itd.). Na tym etapie prezentacji nie zauważamy szczególnych różnic między e-Travellerem czy e-SpaceTourerem, wiemy też, że auta wyjeżdżają z jednej fabryki, dlatego przy wyborze pomiędzy wspomnianymi modelami kluczowa może być cena i wyposażenie.

> Kia: Nie zmieścimy się w programie „Zielony Samochód”, ale pracujemy nad dobrą ofertą na „eVan” i „Kolibra”

Opel Zafira-e Life oferowany będzie w trzech długościach (źródło):

  • Zafira-e Life Small/S – 2,92 metra rozstawu osi, 4,6 metra długości,
  • Zafira-e Life Medium/M – 3,28 metra rozstawu osi, 4,95 metra długości,
  • Zafira e-Life Large/L – 3,28 metra rozstawu osi, 5,3 metra długości.

Najkrótszy wariant auta ma być dostępny od początku 2021 roku.

Auto dysponuje tym samym silnikiem (100 kW / 136 KM, 260 Nm) co reszta braci, pozwala też na ładowanie z mocą do 100 kW przy prądzie stałym oraz 7,4 kW przy prądzie przemiennym (dostępna opcjonalna ładowarka 11 kW). Przestrzeń pasażerska może zawierać od 5 do 8 miejsc, fotele mogą zostać obite skórą. Przy pięciu miejscach pojemność bagażnika Zafiry-e Life S to 1,5 tysiąca litrów, po złożeniu oparć – nawet 3 397 litrów.

Model ma się pojawić w ofercie już latem bieżącego roku. Nie jest jasne, czy będzie dostępny od razu w całej Europie. Jeśli tak, to mogą stać się niezłym wyborem dla osób składających wnioski w programie dopłat do elektrycznych taksówek: Koliber. Oczywiście pod warunkiem, że zmieszczą się w progu cenowym…

> Dopłaty do samochodów elektrycznych dla taksówkarzy – program Koliber. Do 25 tys. zł dofinansowania na zakup

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]