Podczas targów Busworld 2019 w Brukseli MAN zaprezentował model MAN eTGE Kombi, czyli osobową wersję dostawczego eTGE. Samochód został przystosowany do przewiezienia 8 osób i oferuje 114 km WLTP, czyli nieco mniej niż 100 kilometrów zasięgu realnego.

Elektryczne minibusy atakują

Po tureckim Karsanie, który zaprezentował model Jest Electric zbudowany na bazie zespołu napędowego BMW i3, przyszedł czas na jeszcze większego producenta. Padło na MAN-a. Niemiecka firma należąca w całości do koncernu Volkswagena zaprezentowała model eTGE przystosowany do przewozu osób. Jak deklaruje MAN, pojazd przeznaczony jest do poruszania się po miastach lub strefach, w których ważna jest zerowa emisja i cichy napęd.

Producent nie podał danych technicznych eTGE Kombi, więc spodziewamy się, że na ten moment są one identyczne, jak w wersji dostawczej i jak w Volkswagenie e-Crafterze. Oznaczałoby to, że samochód dysponuje silnikiem o mocy 100 kW (136 KM) oraz baterią o pojemności 35,8 kWh. Według producenta pozwala ona na przejechanie 114 km WLTP, co oznacza, że realny zasięg pustego minibusa wynosi nieco mniej niż 100 kilometrów.

Minibus i autobusy MAN. MAN eTGE Kombi znajduje się po prawej stronie (c) MAN

Wydaje nam się, że w tej chwili nie ma większego sensu debatowanie o zasięgu elektrycznego minibusa. Spodziewamy się, że w nadchodzących miesiącach zostaną zaprezentowane wersje ze znacznie pojemniejszymi akumulatorami.

> Test Volkswagena e-Craftera w pracy kuriera: „Fajny, ale, uch, jeszcze za drogo” [Czytelnik]

Na tych samych targach MAN zaprezentował też elektryczny autobus Lion’s City 12E, klasyczny 12-metrowy autobus niskopodłogowy z silnikami o mocy od 160 do 270 kW oraz deklarowanym przez producenta zasięgiem od 200 do 270 km [WLTP] (na zdjęciu w środku).

Dodajmy, że nie zabrakło tam również polskich akcentów, pojawił się tam choćby polski Rafako E-bus (hala 1, stanowisko 104B). Nie udało nam się natomiast potwierdzić obecności polskiego Autosana Sancity 12LFE, który miał szansę zostać gwiazdą pokazów – tak samo, jak był gwoździem programu konferencji Kongres 590:

> Kongres 590. Elektryczny Autosan Sancity 12LFE bohaterem konferencji. Wcześniejsze gwiazdy to Triggo i Ursus Elvi

Zdjęcie otwierające: MAN TGE, spalinowa wersja samochodu; zdjęcie w treści: niebieski MAN eTGE Kombi

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]