Największa na świecie firma kurierska, UPS, coraz bardziej intensywnie elektryfikuje swoją flotę w Londynie. Spośród 170 samochodów dostawczych, 65 stanowią już auta czysto elektryczne. Niektórzy eksperci twierdzą nawet, że to „początek końca silników spalinowych” w firmie, która posiada największą na świecie flotę samochodów.

UPS chce zelektryfikować flotę, ale…

Firma kurierska chętnie wymieniłaby wszystkie auta spalinowe na elektryczne, jednak obawia się, czy sieci elektroenergetyczne wytrzymają obciążenie generowane przez taką liczbę samochodów. Gdyby wszystkie 170 aut zaczęło się nagle ładować z mocą zaledwie 10 kW, zapotrzebowanie urosłoby do 1 700 kW, czyli 1,7 megawata (MW). A co, gdyby zechciano skrócić czas ładowania przez zwiększenie mocy?… Dodajmy, że wszystko dzieje się w centrum Londynu, gdzie sieci energetyczne nie są już najmłodsze, a zabudowa mieszkalna jest gęsta.

> Tesla: TAK, Autopilot był aktywny w momencie wypadku Modelu X

Dlatego UPS wraz z UK Power Networks (dystrybutor energii) i Cross River Partnership (organizacja zrzeszająca lokalne firmy i samorządy) opracowało plan inteligentnego podziału energii w zależności od potrzeb. Centralny serwer ma decydować o przydziale mocy do konkretnych stacji ładowania w taki sposób, by nie ucierpiały na tym sieci energetyczne. Oprócz serwera UPS wykorzysta też własny magazyn energii, który częściowo uniezależni firmę od dostaw z zewnątrz.

Jeśli plan będzie rozwijał się w pożądanym kierunku, UPS oficjalnie zapowiada, że stopniowo wymieni całą flotę spalinowych aut dostawczych na samochody elektryczne.

> Elektryczna Skoda Vision E wkrótce do obejrzenia w Polsce! [Motor Show Poznań 2018]

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 5 głosów Średnia: 5]