Firma Momentum Dynamics pochwaliła się mechanizmem bezprzewodowego ładowania dla autobusów o mocy 200 kW. Firma zainstalowała urządzenie w miejscowości Wenatchee w amerykańskim stanie Waszyngton. Testy trwały od 2016 roku i wygląda na to, że wreszcie udało się osiągnąć stan, w którym wykorzystanie tak dużej mocy jest bezpieczne dla otoczenia.

Największa moc podczas ładowania bezprzewodowego: 200 kW

Momentum Dynamics chwali się, że pięciominutowe bezprzewodowe ładowanie sprawia, że autobus może zrobić kolejny kurs. Stacja ładowania wbudowana jest w jezdnię, a uzwojenie odbierające energię – w podwozie pojazdu. Do testów wykorzystano chiński autobus elektryczny BYD K9S.

> Domowa stacja ładowania OVO Energy z obsługą V2G (samochód -> sieć)

Firma chce zainstalować bezprzewodowe stacje ładowania w kilku innych miejscach w Stanach Zjednoczonych, a w 2019 roku planuje wejście na europejski rynek.

Bezprzewodowe ładowanie zwykle wiąże się ze stratami w wysokości około 15-20 procent użytej mocy, a zmarnowana energia zamienia się przede wszystkim w ciepło. Firma nie chwali się jednak, jak rozwiązała problem grzałki o mocy ~30 kW w okolicy podłogi autobusu. Dość zaskakujące są też deklaracje, że mechanizm bezprzewodowego ładowania osiągnął większą efektywność niż ładowanie pojazdu z użyciem przewodu.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 4.5]