Na targach Geneva Motor Show 2019 Mercedes pokazał model Concept EQV: osobowego vana, który został wyposażony w baterię o pojemności 100 kWh pozwalającej na przejechanie „do 400 kilometrów” na jednym ładowaniu. Wartość jest optymistyczna, ale nawet 100 kilometrów mniej będzie doskonałym wynikiem na tle rynku – a tyle będzie niemal na pewno.

Elektryczny Mercedes EQV Concept – taki van ma sens!

Obecnie dziś na rynku elektryczne vany to samochody nadające się przede wszystkim do jazdy po mieście. Oprócz niewielkiego Nissana e-NV200 ich zasięgi na baterii wynoszą zwykle do 150 kilometrów na jednym ładowaniu. Zimą i z towarem oczywiście mniej, co zaskoczyło choćby jednego z naszych Czytelników, który testował Maxusa EV80.

> Maxus EV80 – wrażenia testującego. Inni poczekają do czerwca, tylko 1 egzemplarz na Polskę

Concept EQV Mercedesa ma szansę to zmienić. Elektryczny van wyposażony został w zamocowaną pod podwoziem baterię o pojemności 100 kWh, która według deklaracji producenta pozwoli na przejechanie „do 400 kilometrów na jednym ładowaniu” (źródło). Naszym zdaniem są to szacunki bardzo optymistyczne lub dotyczące spokojnej jazdy po mieście bez obciążenia, ale spodziewamy się, że 300+ kilometrów realnego zasięgu powinno być w zasięgu ręki.

Samochód posiada jeden silnik elektryczny o mocy 150 kW (204 KM), który napędza przednie koła. Maksymalna szybkość auta to 160 km/h, czyli więcej niż Nissan Leaf 40 kWh. Producent chwali się ładowaniem z mocą, która pozwala na uzupełnianie +100 kilometrów zasięgu w 15 minut. Auto tej wielkości, van zużywa nie mniej niż 20-25 kWh/100 km – szacunki www.elektrowoz.pl na podstawie danych z rynku – co oznaczałoby szybkość równą co najmniej 80-100 kW. Znacząco więcej niż wszystkie dostępne dziś samochody dostawcze!

Wewnątrz auta znalazło się miejsce dla sześciu pasażerów, którzy będą podróżować w komfortowych warunkach. Możliwe jest również takie skonfigurowanie Concept EQV, by przewiózł 7+1 lub 8+1 osób. Samochód w stadium koncepcyjnym spędzi tylko pół roku: na targach w Frankfurcie (IAA 2019) auto zadebiutuje już jako produkcyjny Mercedes EQV [nazwa prawdopodobna, niepotwierdzona].

 

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 4.5]