W zaprzyjaźnionym urzędzie dzielnicy w Warszawie spytaliśmy o możliwość wymiany białych tablic rejestracyjnych na takie z identycznym numerem, ale zielone. Okazało się, że w tej chwili nie ma takiej możliwości – wtórniki tablic rejestracyjnych z zielonym tłem nie są jeszcze dostępne. Pojawią się, ale najwcześniej w okolicy połowy lutego.

Wtórnik tablicy rejestracyjnej dla elektryka z zielonym tłem „jeszcze nie teraz”

Paragraf 5 rozporządzenia w sprawie nowych tablic rejestracyjnych jasno informuje, że organ rejestracyjny na wniosek właściciela samochodu elektrycznego wydaje (czytaj: musi wydać) wtórnik zalegalizowanych tablic. Czyli rozporządzenie przewiduje możliwość wymiany białych tablic na zielone:

Oczywiście ten organ – urząd miasta czy dzielnicy – wyda zielony wtórnik tylko wtedy, gdy go będzie miał. A urzędy zielonych wtórników nie mają.

Andrzej Opala, rzecznik Urzędu Dzielnicy Warszawa Praga-Południe poinformował nas, że czas oczekiwania na wtórnik z zielonym tłem – tj. zieloną tablicę rejestracyjną z tym samym, dotychczasowym numerem – może potrwać nawet do połowy lutego.

W innych wydziałach komunikacji słyszeliśmy podobne daty („w lutym”, „na pewno w tym kwartale”) lub osoby udzielające nam informacji nie były w stanie podać precyzyjnego terminu. W jednym z urzędów nasza rozmówczyni nie była świadoma, że w ogóle istnieje taka możliwość („nie będzie, to nie jest powód, żeby ubiegać się o wtórnik”).

Co ciekawe, nasz Czytelnik ze Szczecina usłyszał, że w tej chwili w ogóle nie ma możliwości zamówienia wtórnika. Z kolei w Gdańsku już się udało (źródło).

Wtórnik tablicy rejestracyjnej i koszty a koszt rejestracji pojazdu w roku 2020

Dlatego jeśli ktoś ma zarejestrowany samochód elektryczny i KONIECZNIE chciałby mieć zielone tablice rejestracyjne, może zdecydować się na przerejestrowanie pojazdu z wszelkimi tego konsekwencjami. Trzeba jednak pamiętać, że koszty tej operacji są wyższe, bo zamiast płacić za wydanie wtórnika tablicy rejestracyjnej (93 zł) zapłacimy około 180 złotych.

> Jak wyglądają zielone tablice rejestracyjne? Oto zdjęcie – na drogach są już pierwsze samochody z nimi\

Zielone tablice motoryzacyjne dla motorowerów uzyskane przez firmę (c) Elon Motors Radom

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 11 głosów Średnia: 4.6]