Dzięki uprzejmości Urzędu Dzielnicy Praga-Południe w Warszawie otrzymaliśmy zdjęcie zielonych tablic rejestracyjnych, które wydawane są właścicielom samochodów elektrycznych, a w przyszłości będą oferowane również właścicielom aut na wodór. Pierwsze samochody z takimi tablicami poruszają się już po drogach.

Zielone tablice rejestracyjne dla aut elektrycznych

Od 1 stycznia 2020 roku nalepki z literami „EE” oraz „H” zostały zastąpione przez tablice rejestracyjne z czarnymi literami i zielonym tłem. Jako że w Polsce nie jest jeszcze prowadzona sprzedaż aut na wodór, w najbliższym czasie zielone tablice rejestracyjne będziemy widywać głównie na autach elektrycznych.

Oficjalny, ostateczny kolor tablic wydaje się idealnie pasować do naszej symulacji sprzed kilkunastu miesięcy, którą obrazowaliśmy, jak takie tablice mogłyby wyglądać. Trafiliśmy, choć nie wiedzieliśmy jeszcze, jaki będzie finalny odcień zieleni:

Nasze wyobrażenie polskich zielonych tablic rejestracyjnych przygotowane niecały rok temu. Zdjęcie samochodu (c) Nissan / Turbo Metal

Faktyczny wygląd zielonej tablicy rejestracyjnej dla województwa mazowieckiego (c) Andrzej Opala / Urząd Dzielnicy Praga-Południe

Zielone tło tablic rejestracyjnych nie jest jedynym wyróżnikiem aut elektrycznych. Inna jest też nalepka homologacyjna, która ma czerwoną obwódkę.  Na marginesie warto dodać, że obwódka nalepki homologacyjnej w autach na wodór będzie żółta.

Zielone tablice motoryzacyjne dla motoroweru z widoczną nalepką homologacyjną z czerwoną obwódką (c) Elon Motors Radom

Zielone tablice rejestracyjne pojawiają się obecnie w reklamie telewizyjnej Skody CitigoE iV, co świadczy o dużej przytomności umysłu polskiego dystrybutora – brawo! Ich kolor jest znacznie subtelniejszy niż wizualizacja, którą zaproponował Auto Świat.

Zielone tablice rejestracyjne w wizualizacji Auto Świata (c) Auto Świat

Rekomendujemy, żeby tej ostatniej nie dystrybuować, bo jest po prostu myląca – żałujemy, że dziennikarze pisma motoryzacyjnego nie skorzystali z wizualizacji Elektrowozu, która była dostępna od wielu miesięcy.

Nota od redakcji www.elektrowoz.pl: Choć numer rejestracyjny nie jest daną osobową, to przyszły właściciel powyższej tablicy mógłby sobie nie życzyć jej pokazywania. Dlatego jej część została zakryta białymi kartkami.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 8 głosów Średnia: 4.5]