Jak informuje dzisiejsza „Rzeczpospolita”, do Rządowego Centrum Legislacji trafił projekt nowych tablic rejestracyjnych dla samochodów elektrycznych i zasilanych wodorem. Nowe tablice rejestracyjne będą miały czarne cyfry i zielone tło – czyli dokładnie takie, jakie stosuje się w wielu krajach na świecie.

Nowe tablice rejestracyjne dla samochodów elektrycznych

Propozycję tablic rejestracyjnych z zielonym tłem redakcja www.elektrowoz.pl rzuciła jako pierwsza w Polsce w 2017 roku, jeszcze przed uchwaleniem Ustawy o elektromobilności. To była najbardziej rozsądna i naturalna opcja, która stosowana jest choćby na Węgrzech.

Okazało się jednak, że choć kwestię nowych tablic dla samochodów elektrycznych poruszono w Ustawie o elektromobilności ze stycznia 2018 roku – bez precyzowania, jak konkretnie miałyby one wyglądać – to kwestia musiała poczekać na Komisję Europejską. Ale temat właśnie ruszył: w rządowym centrum legislacji pojawił się projekt tablic z czarnymi znakami i zielonym tłem, które wyróżniałyby samochody elektryczne i zasilane wodorem.

Dokładnie tak, jak na zdjęciu poniżej:

Zielone tablice rejestracyjne. Przeróbka (c) www.elektrowoz.pl, Nissan Leaf (c) Nissan / Turbo Metal

Tablice mają być dostępne w tych samych wymiarach, co wersja z białym tłem („normalna”). Jednak pojawi się na nich nowa nalepka legalizacyjna: z obwódką w kolorze czerwonym dla samochodów elektrycznych i obwódką w kolorze żółtym dla aut zasilanych wodorem.

> Jaguar I-Pace w reklamie z zespołem Xxanaxx i… Markiem Bilińskim! [wideo]

Nowe tablice wejdą do użytku 1 stycznia 2020 roku, ale dotychczasowe tablice zachowają ważność. Niewykluczone, że projekt zielonego tła dla samochodów zeroemisyjnych zostanie przyjęty na terenie całej Unii Europejskiej. Warto bowiem dodać, że na przykład w Niemczech stosuje się normalne białe tło i literkę „E” na końcu.

Na początku 2020 roku miałyby też zacząć obowiązywać profesjonalne tablice rejestracyjne, czyli z białym tłem i zielonymi literami. Będą o nie mogli występować dilerzy samochodowi:

> Zielone tablice rejestracyjne? Z zielonymi literami? Zamieszanie przy profesjonalnych tablicach rejestracyjnych

Projekt tablic z zielonymi literami (c) FPPE

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 7 głosów Średnia: 5]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: