Kilka tygodni temu Tesla aktywowała funkcję adaptacyjnego strumienia światła w samochodach wyposażonych w matrycowe reflektory. Teraz, w firmware 2024.20, przez moment widoczna była kolejna zmiana dotycząca reflektorów: doświetlanie zakrętów. Wygląda na to, że zrealizowano ją sterując kątem strumienia światła na drodze, ale, ciekawostka, opis funkcji pojawił się na stronie Tessie, po czym znikł. Z innych przecieków wynika, że software 2024.20 będzie karać nieuważnych kierowców długotrwałym wyłączaniem Autopilota.

Tesla firmware 2024.20

Oprogramowanie 2024.20 pojawiło się obecnie w Stanach Zjednoczonych, na Islandii i w Finlandii, notuje Tessie. Na stronie z wyszczególnionymi zmianami mówi się o ulepszonym algorytmie chłodzenia kabiny w gorące dni, który ma działać szybciej i ciszej, nie ma natomiast opisu, który pojawił się na Iksie (embed poniżej), jakby był i znikł. Opcja ma być dostępna w dziale Oświetlenie -> Adaptacja:

Z zachowanych informacji wynika, że chodzi o sterowanie kątem strumienia światła. Inni producenci wykorzystują do doświetlania zakrętów światła przeciwmgielne lub też dodatkową diodę z odbłyśnikiem montowaną możliwie blisko środka samochodu, żeby tym łatwiej było oświetlać boki przed autem.

Nie pilnujesz Autopilota? Stracisz dostęp do funkcji na około tydzień

Oprócz tego software 2024.20 może wyłączyć Autopilota po pięciu dużych reprymendach skierowanych pod adresem kierowcy. Alerty związane są z brakiem uwagi człowieka, mogą dotyczyć na przykład korzystania z telefonu podczas jazdy, ich objawem jest deaktywacja funkcji Autopilota na dalszą część podróży – ale to już znaliśmy. Od teraz pięć takich wyłączeń spowoduje brak dostępu do funkcji przez „około tydzień”. Jedna reprymenda kasuje się po siedmiu dniach wzorowej eksploatacji, każda kolejna powoduje zrestartowanie licznika (źródło).

Nie wygląda na to, żeby firmware 2024.20 było związane z (Nadzorowanym) FSD. To ostatnie w najnowszej wersji 12.4 trafia do wybrańców w Ameryce Północnej z oprogramowaniem w wersji 2024.9.5. W dodatku mało kto otrzyma aktualizację 2024.20 od razu, spora liczba właścicieli Tesli ciągle czeka na Spring Release / Update, aktualnie w wersji 2024.14.8.

Tesla Forum – aktualizacje, referrale i inne

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 4]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: