Pod koniec listopada 2021 roku opisywaliśmy BMW i3, w którym zaczął hałasować silnik. ASO wyceniło naprawę na niemal 30,7 tysiąca złotych, czyli mniej więcej połowę wartości samochodu. Okazało się jednak, że wystarczyła odrobina sprytu, by całkowite koszty naprawy obniżyć do poziomu 7 400 złotych, wliczając w to zakup i transport niezbyt lekkiego podzespołu z zagranicy.

Szukasz części do starszego elektryka? Patrz w kierunku Norwegii

Nasza Czytelniczka zdradziła nam, że silnik do swojego samochodu sprowadziła z Norwegii dzięki pomocy znajomego. Jest tam bardzo dużo używanych części do BMW i3, czemu zresztą trudno się dziwić, skoro elektryk cieszył się tam całkiem sporą popularnością. Jej silnik ma 17 tysięcy kilometrów przebiegu, jego cena wraz z transportem w Norwegii i do Polski (~60 kilogramów) wyniosła 5 200 złotych. Wyszło taniej niż podobne zakupy na terenie naszego kraju, twierdzi nasza Czytelniczka.

Pierwszy mechanik spoza ASO twierdził, że hałas (nagranie poniżej) to problem przekładni. Ale ASO uznało, że to silnik, więc nasza Czytelniczka poszła w tym kierunku. Mechanicy go wymienili, wymienili też olej w przekładni i oczyścili korek, na którym było sporo osadu. Twierdzą, że było sporo rozbierania, planowali 1,5 dnia roboczego, zajęło im to 2,5 dnia. Całkowity koszt wymiany wraz z olejem przekładniowym wyniósł 2 200 złotych. W sumie całość wyniosła zatem 7 400 złotych, mniej niż 1/4 tego, co prognozowało ASO.

Na Elektrowozie pojawiła się sugestia, żeby spróbować składać reklamację bezpośrednio u producenta. Ale auto miało wykupiony pakiet serwisowy na trzy lata, który już wygasł, w dodatku wszystkie takie sprawy rozpatruje jeden człowiek w Monachium, więc się nie udało, BMW nie poczuwało się do winy, nie chciało partycypować w kosztach naprawy. Taki udział kolosalnie obniżyłby koszty, bo właściciel samochodu płaciłby wyłącznie za robociznę.

Spytaliśmy naszą Czytelniczkę, czy ta naprawa nie zniechęciła jej do samochodów elektrycznych. Oto, co nam odpisała:

Bardzo polubiłam elektryki a zwłaszcza mój samochód. Super się jeździ z takim przyspieszeniem! Oczywiście nie zraziło mnie to. [Jest] jak z przyjacielem, nie liczy się pieniędzy na niego wydanych. Każdy z nas, kierowców, miał wydatki związane z samochodem, obojętnie, czy spalinowym, czy elektrycznym. Naprawiamy, jeździmy i jesteśmy szczęśliwi.

Nota od redakcji www.elektrowoz.pl: to poszukiwanie części w Norwegii warto zapamiętać…

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 9 głosów Średnia: 4.7]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: