Oprogramowanie Tesli w wersji 2020.28.1 właśnie zaczęło trafiać do naszych Czytelników. Dziś od rana otrzymujemy od Was zdjęcia z polskim interfejsem, który pojawił się zarówno w Modelu 3, jak też w Modelu S. Oprócz tego firmware nie wnosi żadnych szczególnych zmian w stosunku do wersji 2020.24.x.

Tesla software 2020.28.x przełomem dla Polski

Praktycznie od początku istnienia Elektrowozu otrzymywaliśmy pytania, czy można przełączyć albo „wgrać” język polski do oprogramowania Tesli. Nie było to możliwe, a producent nie spieszył się z lokalizacją interfejsu samochodu. Dopiero w minionym roku przetłumaczono pliki pomocy do Tesli Model 3, następnie do Tesli Model S i X, brakowało więc nam już tylko polskiego interfejsu użytkownika.

No i jest. Od firmware 2020.28.x samochód komunikuje się z nami po polsku. Aby go włączyć, wystarczy w trybie P (parking) wejść do Car / Sterowanie > Display / Wyświetlacz i wybrać odpowiedni Language / Język:

Polski interfejs użytkownika w Tesli Model 3 (po lewej) i Model S (po prawej)

Przetłumaczono właściwie wszystko oprócz niektórych nazw funkcji (np. „Summon”, czyli tryb przywołania), choć niektóre tłumaczenia są dość drewniane. Na przykład „Navigate on Autopilot” zmieniło się w „Nawigacja z Autopilot”:

Dodajmy, że w firmware 2020.24.x – czyli wariancie, na którym bazuje 2020.28.x – pojawiła się możliwość podglądu z kamer bocznych na ekranie kamery cofania. Jest też możliwość ustawienia, żeby auto nie zamykało się w domu, na co zwrócił uwagę Bjorn Nyland i nasz Czytelnik Bronek:

Przetłumaczenie interfejsu na język polski może zwiastować uruchomienie salonu Tesli w naszym kraju. Dzięki temu osoba obsługująca klientów będzie miała ułatwione zadanie, a i potencjalni nabywcy nie będą się zniechęcać widząc, że zmienił się sposób komunikacji z samochodem (duży ekran zamiast guziczków), a w dodatku ta komunikacja przebiega w jakimś barbarzyńskim języku.

> Polski salon Tesli od sierpnia 2020 roku? Czy „tylko” odbiór samochodów w Warszawie? [nieoficjalnie]

Dodajmy, że do zmian doszło również na stronie Tesli. Jest aż za dobrze, w momencie, gdy powstawał ten artykuł, polski konfigurator zmienił się w białą, czystą stronę 🙂

Informacja o uruchomieniu salonu w sierpniu nieźle współgra z rezygnacją polskiego oddziału Tesli ze sprzedaży części – przynajmniej w lipcu. Jak gdyby pracownicy mieli co innego na głowie. Ale to oczywiście tylko domysły:

> Do końca lipca brak możliwości zamawiania części do Tesli w Polsce. Możesz wrócić w sierpniu…

Nota od redakcji www.elektrowoz.pl: dziękujemy serdecznie za wszystkie pingi, fotki i wideo. 🙂

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 5]