Tesla – i niektóre inne marki samochodów – ma pewną ciekawą funkcję, która może przydać się podczas jazdy w korku, szczególnie w momencie podjazdu pod wzniesienie. To funkcja automatycznego włączania („zaciągania”) hamulców: „Vehicle Hold”.

Jak aktywować automatyczny hamulec postojowy w Tesli

Funkcja „Vehicle Hold” nie wymaga zmian w menu, a obsługują ją wszystkie Tesle dzięki aktualizacji oprogramowania z 2017 roku. Działa w taki sposób, że pozostawia zaciśnięte hamulce, więc samochód nie stoczy się z wzniesienia nawet wtedy, gdy pozwolimy odpocząć nogom.

> Nowe ceny Tesli w Europie z zamieszaniem. Czasem drożej, czasem taniej

Aby ją uruchomić, należy nacisnąć hamulec – na przykład w celu zatrzymania samochodu za poprzedzającym pojazdem – a następnie na chwilę wcisnąć go mocniej. Na ekranie powinno wyświetlić się (H). Wyłączenie funkcji następuje po naciśnięciu pedału gazu lub po ponownym wciśnięciu hamulca.

„Vehicle Hold” wyłącza się również wtedy, gdy przełączymy tryb jazdy w N (neutralny, „luz”). Po 10 minutach postoju w trybie „Vehicle Hold” albo po wykryciu, że kierowca opuścił samochód, auto przełącza się w tryb P (parking).

Ilustracja: (c) Ryan Cragun / YouTube

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]