Na forum My Nissan Leaf pojawił się ciekawy wątek dotyczący ceny wymiany baterii w Nissanie Leafie pierwszej generacji. Dotychczas w Stanach Zjednoczonych był to koszt rzędu 5,5 tysiąca dolarów netto za baterię, od pewnego czasu cena wzrosła do 7-7,5 tysiąca dolarów za baterię plus koszty robocizny.

Nissan Leaf: realny koszt wymiany baterii

Według informacji sprzed około roku wymiana baterii w Leafie kosztowała 5,5 tysiąca dolarów (netto za baterię) w Stanach Zjednoczonych lub około 26 tysięcy złotych brutto plus robocizna w Polsce (link poniżej). Obie kwoty były więc do siebie zbliżone:

> Ile kosztuje naprawa baterii w Leafie? 1 800 zł za moduł z ogniwami + … [SPRAWDZILIŚMY]

Teraz na forum My Nissan Leaf pojawiają się głosy (źródło), że koszt wymiany baterii urósł do co najmniej 7 tysięcy dolarów, a z robocizną nawet do 8,5 tysiąca dolarów. W Polsce byłaby to więc proporcjonalna zmiana z 26 na co najmniej 33 tysiące złotych brutto plus robocizna i ewentualne koszty dodatkowe wymienione pod wyróżnionym linkiem.

Różnica nie jest gigantyczna, ale jeśli wziąć pod uwagę koszty zakupu Nissana Leafa na rynku wtórnym, ewentualna wymiana baterii stanowiłaby połowę wartości całego auta. W efekcie potencjalny nabywca mógłby się zastanowić, czy lepiej wydać 67+ co najmniej 33 + robocizna =100+ tysięcy złotych na używanego Leafa pierwszej generacji, czy może dołożyć „parę złotych” i kupić samochód drugiej generacji z większą baterią:

> Dlaczego ten Nissan Leaf na Otomoto jest taki tani? Odpowiadamy: wcale nie jest bardzo tani, ALE…

Na usprawiedliwienie Nissana warto dodać, że japoński producent jest w trakcie odsprzedaży AESC, czyli należącej do Nissana i Neca firmy wytwarzającej ogniwa do Leafa. Transakcja ma zostać sfinalizowana do marca 2019 roku, fabryki ogniw w całości ma przejąć chińska Envision Group. Gdy to się stanie, Nissan będzie musiał pozyskiwać ogniwa do baterii na wolnym rynku.

Informację o wzrośnie kosztów wymiany baterii postaramy się potwierdzić w polskim oddziale Nissana.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 9 głosów Średnia: 4.8]