Potwierdzają się informacje, które podawaliśmy kilka dni temu. Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości zaproponowała zmianę w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych. Cel? Zwolnić z obciążenia podatkowego dopłaty dla osób fizycznych oraz dla firm.

Dopłaty do samochodów elektrycznych bez podatku dochodowego

Kilka dni temu prostowaliśmy koszmarny błąd gazety Rzeczpospolita, która sugerowała, że właśnie ruszyły dopłaty do samochodów elektrycznych. Dowiedzieliśmy się wtedy, że nabór nie ruszył z powodu luki w rozporządzeniach – nikt nie pomyślał wcześniej o tym, że środki te zostaną opodatkowane. Więcej na ten temat w materiale poniżej:

Prace nad rozwiązaniem problemu właśnie się rozpoczęły. Dziś, 12 grudnia, grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła do Sejmu projekt zmiany ustawy o podatku dochodowym (źródło).

Jego celem jest zniesienie opodatkowania z dofinansowań wypłacanych z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Innymi słowy: chodzi o realizację opisywanego przez nas planu optymalnego, czyli utrzymania dopłaty do samochodów elektrycznych na poziomie 30 procent (maksymalnie 37,5 tysiąca złotych):

Następne posiedzenia Sejmu odbędą się 19 i 20 grudnia 2019 roku. Jeśli zatem ustawa zostanie przegłosowana 19 lub 20 grudnia i nie utknie w Senacie, ma szansę na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw jeszcze w 2019 roku. To sugeruje, że nabór wniosków o dofinansowania mógłby zostać ogłoszony na 14. dzień od przegłosowania wspomnianej ustawy.

Czyli data na fakturze zakupowej auta musi być z dnia 14+1, bo wynika to z wcześniejszego rozporządzenia – i wtedy mamy szansę na otrzymanie dofinansowania. Jednak dostaniemy je dopiero wtedy, gdy podpiszemy umowę z NFOŚiGW – i to jest warunek konieczny do otrzymania dopłaty.

Przekładając te wszystkie teoretyczne wywody na realne daty: start naboru wniosków o dopłaty do aut elektrycznych może zostać ogłoszony najwcześniej w okolicy 4 stycznia 2020 roku. Optymistycznie patrząc: między 4 a 15 stycznia. Realistycznie patrząc: w styczniu lub najpóźniej w lutym 2020 roku.

Potwierdza się więc wszystko to, o przekazanie czego proszono nas już wcześniej:

> Dopłaty do samochodów elektrycznych – zupełnie NOWE WIEŚCI [tylko na www.elektrowoz.pl]

Dopłaty do samochodów elektrycznych dla firm coraz bliżej?

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt: nowelizacja ustawy obejmuje osoby fizyczne oraz osoby prawne (art. 2). Czyli mamy do czynienia z przygotowaniem gruntu pod dopłaty do samochodów elektrycznych dla firm i organizacji, nie tylko dla osób fizycznych.

Zdjęcie otwierające: gniazdo ładowania Opla Corsa-e (c) Opel / Grupa PSA

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]