Czytelnik J3-n podesłał nam pewien opis, który pojawił się na forum UK Electric Vehicle Owners, czyli brytyjskiej grupie właścicieli samochodów elektrycznych. To żart, ale zrobił na nas duże wrażenie jako prezentujący temat samochodów elektrycznych z zupełnie odmiennej perspektywy – tak, jak będą patrzeć na niego ludzie za 10 lat. Dlatego postanowiliśmy przełożyć go na język polski.

Jednostki przeliczyliśmy na lokalne dla komfortu lektury. W tłumaczeniu wykorzystaliśmy formę żeńską, ponieważ zawsze imponował nam fakt, że kobiety nie boją się zadawania trudnych pytań, a wiedzy na temat samochodów nie uważają za kwestię honoru, życia i śmierci itd. Oto ten tekst:

Rozważamy zmianę samochodu elektrycznego na benzynowy…

Rozważamy zmianę samochodu elektrycznego na benzynowy. Ale zanim się zdecydujemy, chcemy zadać kilka pytań, żeby utwierdzić się w przekonaniu, że to słuszna decyzja.

1. Słyszałam, że samochody benzynowe nie mogą być tankowane w domu. Czy to prawda? Jak często muszę uzupełniać paliwo w innych miejscach? I czy w przyszłości będzie opcja tankowania w domu?

2. Jakie części będą wymagały obsługi serwisowej i kiedy? Sprzedawca wspomniał o pasku rozrządu i oleju, które należy regularnie wymieniać. Czym one są? I czy gdy nadejdzie czas wymiany, to ostrzeże mnie jakiś wskaźnik?

3. Czy mogę przyspieszać i hamować z wykorzystaniem jednego pedału tak, jak robię to dziś w samochodzie elektrycznym? Czy przybędzie mi paliwa, gdy zwalniam? Tak mi się wydaje, więc pytam, żeby się upewnić…

4. Samochód benzynowy, który testowałam, reagował z pewnym opóźnieniem na gaz wciśnięty do dechy. Czy to typowe dla aut spalinowych? Samo przyspieszenie też było niezbyt imponujące. Może to problem tylko z tym samochodem, którym jeździłam?

> Więcej smogu w powietrzu = wyższe ryzyko udaru. Im biedniejszy region, tym poważniejsze skutki

5. Płacimy w tej chwili około 8 groszy za przejechanie 1 kilometra (koszty elektryczności). Mówią nam, że z samochodem benzynowym koszty są pięć razy wyższe, dlatego początkowo będę tracić pieniądze. Przejeżdżamy rocznie 50 tysięcy kilometrów. Miejmy nadzieję, że większa liczba ludzi zacznie korzystać z benzyny, żeby ceny paliw mogły spaść! Czy jednak widać dziś taki trend?

6. Czy to prawda, że benzyna jest łatwopalna?! A jeśli tak, to czy naprawdę powinnam trzymać ją w zbiorniku, gdy samochód jest zaparkowany w garażu? Czy może powinnam ją spuścić i trzymać gdzieś indziej? Czy istnieje jakaś automatyczna funkcja, która zapobiega zapłonowi w razie wypadku?

7. Zrozumiałam, że głównym składnikiem benzyny jest ropa naftowa. Czy to prawda, że wydobycie i przeróbka ropy naftowej powoduje lokalne i globalne problemy środowiskowe, konflikty oraz wojny, które w ciągu ostatnich 100 lat doprowadziły do śmierci dziesiątków milionów osób? I czy mamy w zasięgu wzroku rozwiązanie tego problemu?

Być może będę miała więcej pytań, ale te są dla mnie podstawowe. Z góry dziękuję wszystkim, którzy rozważą podzielenie się ze mną opinią.

Ilustracja: (c) ForumWiedzy.pl / YouTube

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 11 głosów Średnia: 4.6]