Jak informuje portal GramwZielone.pl, w Polsce może powstać największa elektrownia fotowoltaiczna w Europie. Docelowo ma ona osiągać moc 600 MW i dostarczać 630 GWh energii rocznie. Zacznie się od trochę mniejszej instalacji o mocy 200 MW. Budowa ma ruszyć w 2020 roku.

Wielkopolska z gigantyczną elektrownią na terenach zdegradowanych górniczo

Elektrownia słoneczna ma zostać wybudowana przez konsorcjum dwóch spółek: Energii Przykona oraz chińskiej China Sinogy Electric Engineering. Partnerem strategicznym przedsięwzięcia jest Strategic Swiss Partners AG ze Szwajcarii. Dwie pierwsze firmy są odpowiedzialne za technologię, a wszystkie trzy wyłożą pieniądze na instalację.

Docelowe 600 MW mocy ma sprawić, że instalacja będzie wytwarzała około 3 procent polskiej energii generowanej z OZE. Firmy podkreślają, że działanie fotowoltaiki będzie szczególnie istotne podczas letniej zwyżki zapotrzebowania na energię (źródło) – właśnie wtedy elektrownia słoneczna może okazać się wyjątkowo przydatna.

> Letni rekord zapotrzebowania na moc w Polsce: 24 GW w dniu 26 czerwca

Elektrownia fotowoltaiczna powstanie niedaleko miejscowości Przykona, która znajduje się na drodze między Turkiem a Uniejowem, blisko granicy województwa wielkopolskiego i łódzkiego. Jacek Rusiecki, dyrektor operacyjny firmy Energia Przykona, podkreśla, że instalacja powstanie na gruntach rolnych niskiej klasy i zdegradowanych przez działalność rolniczą, ale bogatych w infrastrukturę elektroenergetyczną. Jego zdaniem wschodnia Wielkopolska to tereny idealne pod rozruch takich właśnie instalacji.

Budowa rozpocznie się w 2020 roku.

> Dopłaty do paneli fotowoltaicznych. Rusza program „Mój Prąd” – warunki, kryteria i wszystko, co trzeba wiedzieć

Zdjęcie otwierające: ilustracyjne, Ochotnikowo Solar Park na Krymie wybudowany przez firmię (c) Activ Solar o mocy 80 MW. Dzięki postępowi w technologii produkcji ogniw fotowoltaicznych, dziś na tej samej powierzchni można by postawić elektrownię o mocy ponad 100 MW. Krymska instalacja zajmuje 160 hektarów i generuje 100 GWh energii rocznie.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 4.3]