Największa elektrownia fotowoltaiczna w Europie powstała właśnie na terenie Hiszpanii. Zbudował ją koncern energetyczny Iberdrola, zainstalowana moc to 500 MWp (0,5 GWp), moc maksymalna – 391 MW (0,391 GW). Dotychczas największą elektrownią słoneczną w Europie była instalacja francuskiego Neoenu o mocy 300 MW.

Największa elektrownia fotowoltaiczna w Europie – powierzchnia, koszty, produkcja energii

Farma fotowoltaiczna Iberdroli została ulokowana w prowincji Estremadura i nosi nazwę Nunez de Balboa na część hiszpańskiego odkrywcy i konkwistadora, który założył pierwszą stałą europejską kolonię na kontynencie amerykańskim. Zastosowano w niej 115 falowników oraz 1,43 miliona modułów fotowoltaicznych ulokowanych na powierzchni 10 kilometrów kwadratowych.

Elektrownię słoneczną zbudowano w niecały rok. Zainstalowana maksymalna moc paneli to 500 MWp, co powinno przełożyć się na 391 MW mocy w szczycie. Koszt farmy wyniósł 290 milionów euro, czyli równowartość 1,2 miliarda złotych. Elektrownia słoneczna ma wytwarzać 832 GWh energii rocznie (źródło), więc powinna zaspokoić potrzeby 250 tysięcy Hiszpanów.

> BEŁCHATÓW: PGE chce postawić farmę fotowoltaiczną o mocy do 60 MW tuż obok terenów elektrowni

Aktualnie trwają testy z przyłączaniem instalacji do systemu elektroenergetycznego. Wykorzystywane jest napięcie 400 kV. Komercyjna eksploatacja elektrowni ma się rozpocząć jeszcze w pierwszym kwartale 2020 roku.

Iberdrola zakłada, że do 2022 roku będzie posiadała 2 GW instalacji fotowoltaicznych w Estremadurze. W całej Hiszpanii do 2030 roku planowane jest uruchomienie do 2030 roku elektrowni OZE o łącznej mocy 10 GW.

W tej chwili największa elektrownia słoneczna na świecie z jednym operatorem to Noor Abu Dhabi, która działa na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich:

> Największa elektrownia słoneczna na świecie z jednym operatorem: 1,18 GW mocy, 3,2 miliona paneli fotowoltaicznych

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 5 głosów Średnia: 5]