Oficjalnie uruchomiona pod koniec czerwca, od października działa już z pełną wydajnością. Elektrownia słoneczna nosi nazwę Noor Abu Dhabi (pol. Światło Abu Zabi) i wystartowała w Sweihan (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Ma ona 1,177 GW mocy i składa się z 3,2 miliona paneli fotowoltaicznych rozlokowanych na obszarze 8 kilometrów kwadratowych.

Największa i nie największa

Zjednoczone Emiraty Arabskie chwalą się, że elektrownia fotowoltaiczna położona niedaleko Sweihan jest w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne 90 tysięcy ludzi, a wyprodukowana przez nią energia elektryczna kosztuje około 9,3 grosza za 1 kWh. Dzięki niej możliwe jest obniżenie emisji dwutlenku węgla o 1 milion ton rocznie. Elektrownia kosztowała 3,2 miliarda dirhamów ZEA, co odpowiada równowartości około 3,3 miliarda złotych.

Prace nad nią oficjalnie zakończono 31 października 2019 roku i od tego momentu instalacja działa z pełną mocą.

Elektrownia Noor Abu Dhabi w trakcie budowy (c) EWEC

Dodajmy, że jest to największa elektrownia słoneczna obsługiwana przez jednego operatora. Największa elektrownia słoneczna na świecie pod względem zainstalowanej mocy to Tengger Desert Solar Park w Chinach (1,55 GW, 43 km2), na terenie którego działa kilka firm wytwarzających energię.

Największe elektrownie słoneczne na świecie pod względem zainstalowanej mocy [listopad 2019]

W rankingu dostępnej mocy Noor Abu Dhabi zajmuje dopiero czwarte miejsce, po wspomnianym 1/ Tengger Desert Solar Park, 2/ Bhadla Solar Park (Indie, 1,52 GW) i 3/ Pavagada Solar Park (również Indie, 1,4 GW). Być może również dlatego emirat Abu Zabi ogłosił chęć uruchomienia kolejnej, jeszcze większej instalacji w Al-Dhafra – ma ona osiągnąć moc 2 GW (źródło).

> Ministerstwo Finansów: Dopłata z „Mój Prąd” zwolniona z podatku, nie trzeba rozliczać w PIT

Bazowe zapotrzebowanie na moc w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wynosi 5,9 GW, dlatego instalacje fotowoltaiczne będą wspierane energią generowaną przez elektrownie atomowe.

Dla porównania: największą zainstalowaną mocą w Polsce dysponuje Elektrownia Bełchatów (5,47 GWe).

Nota od redakcji www.elektrowoz.pl: polska pisownia to „Abu Zabi”, ale gdy posługujemy się całą nazwą kompleksu, stosujemy pisownię zanglicyzowaną, żeby zachować jednorodność.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 20 głosów Średnia: 4.5]