Kolejna bardzo ważna wiadomość dla osób inwestujących w panele fotowoltaiczne. Otóż zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów, dofinansowanie na panele słoneczne otrzymane w ramach programu „Mój Prąd” jest zwolnione od podatku dochodowego i nie musi być wykazywane w zeznaniu rocznym PIT.

„Mój Prąd” a PIT, czyli podstawa prawna

Dotychczas Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informował, że dofinansowanie otrzymane w ramach programu „Mój Prąd” podlega rozliczeniu w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT). Jednak Ministerstwo Finansów zbadało temat i uznało, że nie ma takiej potrzeby.

Otóż zgodnie z artykułem 21 ustępem 1 punktem 129 ustawy o PIT, dotacje i świadczenia otrzymane od NFOŚiGW lub od ośrodków wojewódzkich są zwolnione z podatku dochodowego, ponieważ mają na celu poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i zanieczyszczeń do atmosfery. Ministerstwo Finansów informuje, że nie trzeba ich wykazywać w zeznaniu rocznym (PIT)(źródło):

Jednocześnie Ministerstwo Finansów przypomina, że rozliczenie dotacji odbywa się w momencie jej otrzymania na konto (przelewu środków). Dlatego jeśli ktoś otrzymał pieniądze po 31 grudnia 2018 roku, to nie musi ich rozliczać w zeznaniu podatkowym. Dotyczy to oczywiście programu „Czyste Powietrze”, który również został wzięty pod lupę – program „Mój Prąd” wystartował bowiem pod koniec sierpnia 2019 roku.

> Stawka VAT na panele fotowoltaiczne poza dachem spada z 23 do 8 procent

Mój Prąd – kto może się ubiegać?

O dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych w ramach programu „Mój Prąd” mogą dobiegać się osoby fizyczne, które na budynkach mieszkalnych zainstalują panele o mocy od 2 do 10 kW:

> Program „Mój Prąd” – warunki, kryteria i wszystko, co trzeba wiedzieć

Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy:
Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]