W środę, 11 września 2019, przegłosowano w Sejmie ważną zmianę: stawka VAT na panele fotowoltaiczne montowane poza dachem spada do 8 procent. W przypadku budownictwa jednorodzinnego oznacza to, że kończy się różnicowanie stawek podatku w zależności od miejsca uruchomienia instalacji.

Koniec zamieszania ze stawkami VAT na panele słoneczne

Przypomnijmy: panele fotowoltaiczne montowane na niewielkich budynkach od zawsze objęte są stawką 8 procent. Jednak w listopadzie 2018 roku uznano, że instalacje poza dachem – na przykład na konstrukcjach w pobliżu domów – wymagają opłacenia standardowej stawki VAT, czyli 23 procent. Teraz zmieniono kulawe prawo.

Zgodnie z przegłosowaną 11 września ustawą, panele słoneczne związane funkcjonalnie z budynkiem (a więc dostarczające mu energii) o powierzchni do 300 metrów kwadratowych, również objęte będą 8-procentową stawką VAT-u. To oznacza, że osoby, które chciały zainwestować w instalację fotowoltaiczną, ale bały się wyższych kosztów ze względu na konieczność montażu poza dachem domu – bo ten jest, na przykład, źle ustawiony – mogą odetchnąć z ulgą.

> Jaka instalacja fotowoltaiczna do ładowania samochodu elektrycznego? U mnie jest tak: [blog]

Wspominane przez nas zmiany to poprawka nr 5 do projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o inspekcji handlowej (druk nr 3552). Zmiany ogłosił na Twitterze Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze” oraz prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (źródło).

Niższa stawka VAT-u powinna zacząć obowiązywać w okolicy października/listopada 2019 roku.

> Ministerstwo Finansów: Dopłata z „Mój Prąd” zwolniona z podatku, nie trzeba rozliczać w PIT

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 5]